Praktické rady a tipy

TOP 5 nejlepších aplikací, díky kterým posunete svou angličtinu na další level!

Skutečně praktický článek, který se hodí podrobně nastudovat před plánovanou cestou do zahraničí, nebo zkrátka kamkoliv, kde můžete ztratit spojení se svým lektorem angličtiny. Díky moderním technologiím máme v současné době přístup k mnoha aplikacím, které se nám snaží cestu za vyšší úrovní jazyka zpříjemnit. Které jsou ale opravdu nejlepší?

TOP 5 nejlepších aplikací, díky kterým posunete svou angličtinu na další level!

Zatímco minulý týden jsme se společně podívali na skvělé destinace, kde se angličtinu naučit prakticky, dnes se podíváme na poněkud levnější a pro mnohé i pohodlnější variantu. Podíváme se na jednotlivé populární aplikace, díky kterým můžete svůj level angličtiny zvyšovat každým dnem z prostředí domova. 

Ačkoliv je cestování zřejmě nejlepším způsobem procvičení angličtiny, existuje i mnoho tipů, kterými se můžete angličtinu efektivně naučit doma. Jedním ze způsobů jsou například seriály a filmy, které jsme vám doporučovali v minulém článku, jejichž vliv na rozvoj naší slovní zásoby je až mrazící. Ne každému však tempo seriálu a mnohdy velmi obtížná slovní spojení protkaná idiomy vyhovují, proto se uchylují ke čtení knih. 

Kniha většinou nemá tak rychlý spád, obsahuje skvělá slovíčka na rozvoj popisu prostředí (které ve filmu vidíme, tudíž jej filmové postavy nemusí popisovat) a často jsou přímo cílena na čtenáře s určitou úrovní angličtiny. Hlavní výhodou je jistě možnost navolení rychlosti čtení, tedy žádné utíkající titulky, přetáčení filmu a opětovné sledování. Bezvadným typem knihy je i tzv. zrcadlové čtení, díky kterému můžete číst jednu polovinu anglicky a neznámá slovíčka si dohledat na druhé, česky přeložené, straně. O těchto metodách si však povíme až v nadcházejícím článku, dnes se totiž podíváme na to, jak nám moderní technologie dokáže ve výuce pomoci. Jdeme na to!

Angličtina je bezesporu jedním z nejvyučovanějších předmětů na světě, proto bylo zřejmé, že s rozvojem technologií brzy vzniknou i takové, které nám dokáží dostat slovíčka a gramatiku snadněji do hlavy. V následujícím žebříčku vás seznámím s nejlepšími pěti aplikacemi, které, dle mého názoru, můžete ve svém telefonu mít!

Duolingo (http://duolingo.com)

Asi nikoho nepřekvapí, že první místo v našem žebříčku obhájila aplikace Duolingo, která svými funkcemi, jazykovou rozšířeností a svými plány pro předplatitele plné verze okouzlila celý svět. Obdobně jako je Alza spojována se zeleným mimozemšťanem, výuka angličtiny je zase metaforou pro zeleného ptáka, který je maskotem již zmíněné aplikace. 

Aplikace Duolingo za poslední roky prošla řadou rozsáhlých změn, díky kterým je nyní kompatibilní se všemi druhy zařízení. Ať už procvičujete na mobilu, notebooku nebo televizi, Duolingo je vždy synchronizováno a vy už tedy nemáte žádnou výmluvu pro přeskočení denní lekce svého jazyka. Pro nejnáročnější je také možnost používat aplikaci přímo v prohlížeči, aniž byste museli cokoliv instalovat. V dalším kroku je potřeba, aby o vás zelený maskot nasbírat základní informace a mohl vytvořit speciální individuální plán pro každého uživatele. Nemusíte se bát, žádná vaše data nebudou zneužita a slouží výhradně k personalizaci tréninkového kurzu. 

Po registraci vás bude čekat posuvník, na kterém si budete muset sáhnout do svědomí. Zvolíte si totiž nejprve jazyk, který byste se chtěli naučit, případně se v něm zdokonalit, a následně i intenzitu trénování. Rozhodně se nebojte začít s úplně novým jazykem, začněte se učit například čínštinu, francouzštinu nebo němčinu, díky které se dorozumíte hned za hranicemi! Pokud se chcete v jazyce pouze zdokonalit, zvolte možnost rozřazovacího testu, který spolehlivě a rychle určí vaší úroveň v daném jazyce, čímž přeskočíte některé začátečnické lekce. Důležitá je při učení především trpělivost a vytrvalost - doporučujeme nevolit si hned ze začátku velký počet tréninků, aby vás přemíra cvičení brzy neodradila. Následně stačí už procvičovat na denní bázi alespoň 5 minut - zapomenete-li, sovička vás upozorní v oznámení. Za skvělou docházku a zlepšení dostanete adekvátní odměnu, která vás zcela jistě bude motivovat k dalšímu studiu. Tak s chutí do toho! 

pngegg (63) 

Memrise (https://www.memrise.com/)

Druhou aplikací je velmi podobný ekvivalent k předchozí aplikaci, tzv. Memrise. Její struktura je lépe navržena pro snazší orientaci, přestože v současnosti nenabízí všechny jazyky. Ostatně ani Duolingo nepodporuje překlady mezi všemi jazyky - velká omezenost je patrná zejména u češtiny a slovenštiny, ačkoliv se na nových překladech stále pracuje a brzy budou dostupné další kombinace. Pokud chcete studovat v jedné nebo druhé aplikaci jazyk, který není podporovaný ve vaší zemi, není nic jednoduššího než změnit jazyk aplikace, např. do angličtiny. Angličtina je jedním z nejrozšířenějších jazyků (ostatně její rozmanitosti jsme se věnovali v předchozím článku), proto jsou všechny cizí jazyky párovány zejména s ní, případně i s dalšími početnými jazyky. 

Ačkoliv někteří uživatelé tvrdí, že je aplikace Memrise srozumitelnější a naučí se díky ní více slovíček za kratší dobu, dle mého názoru mají obě aplikace de facto stejná rozhraní i funkce. Jedná se tedy především o váš vkus a preference, které dáte přednost - my ovšem vřele doporučujeme obě!

Quizlet (https://quizlet.com)

Další aplikace je již z trochu jiného kraje. Je pravděpodobné, že jste o webové aplikaci Quizlet již slyšeli, zejména během proběhlé coronavirové pandemie, kdy mnoho učitelů využívalo služeb a vytvářelo tak pro své studenty záludné testy. Quizlet je z mé strany opravdu velmi dobrou aplikací, jelikož kromě testů poskytne i možnost tvorby vlastních seznamů slovíček, náhodně generované otázky nebo tzv. metodu učení pomocí “flash cards”, neboli kartiček, kde vždy vidíte jednu její stranu a odpovídáte pomocí slovíčka nebo fráze, která se nachází na druhé straně. Díky tomu se naučíte, že daná slovíčka k sobě patří, čímž si je pak snadněji vybavíte jako dvojici. 

Vhodné pro využití této metody je např. učení nepravidelných sloves, o kterých jsme psali v předchozím článku, kdy si na jednu stranu můžete napsat základní tvar slovesa a na druhou jeho odvozené časy. Zkoušet se můžete i opačným směrem, tedy v našem případě hádat původní sloveso. Kreativitě ve využití této technologie se zkrátka meze nekladou, každý si může přizpůsobit jednotlivé “herní módy” podle svého gusta. Pokud byste chtěli vyzkoušet i jiné testy, můžete tak učinit pomocí průzkumníka databáze testů, kde jsou všechny sestavené testy dostupné, mnohdy i vč. pořadí uživatelů, kteří jej vyplnili. Každému asi bude vyhovovat jiný způsob, já vám však vřele tuto aplikaci doporučuji! Pokud vám však nebude vyhovovat, můžete vyzkoušet ekvivalent od tvůrců aplikace Duolingo - tzv. Tiny Cards. 

Mooveez (http://www.mooveez.com/cs/)

Předposlední, ale rozhodně nejzajímavější aplikací, je teprve nový Mooveez, který na trh prorazil také během pandemie. Jeho hlavní výhoda spočívá v propojení obecně populárního trendu ve výuce jazyků se skutečným algoritmem, který pomůže vybírat vhodné ukázky tak, abyste jim rozuměli. Aplikace Mooveez vás dokáže učit prostřednictvím vašeho oblíbeného seriálu nebo filmu, který si vyberete z databáze a pustíte. Nejprve danou pasáž vyslechnete a pokusíte se jí porozumět. Následně vám bude stejná ukázka puštěna znovu, ale s dvojjazyčnými titulky, které vám pomohou s obtížnějšími slovíčky. V závěrečné fázi si ukázku budete moci pustit ještě potřetí, kde vám software nabídne možnost vysvětlení kulturních a jazykových vazeb, které se někdy po přeložení vytratí nebo ztratí smysl. Celkově si myslím, že jde rozhodně o skvělou aplikaci, kterou byste měli alespoň vyzkoušet!

Grammarly (https://www.grammarly.com)

Skvělá aplikace, která se zaobírá zcela odlišným problémem ve srovnání s předchozími. Aplikace Grammarly totiž, překvapivě, sleduje vaši gramatiku během psaní. A to tedy pořádně! 

Narozdíl od běžných korektorů, které jsou dostupné např. při psaní emailu nebo ve Wordu, vám tato aplikace opraví nejen gramatické hrubky, ale také slovosled, čárky, tečky, jinou dodatečnou interpunkci i významové nepřesnosti, které mohou vzniknout např. špatným překladem. Zároveň vás hodnotí, jako byste psali školní slohovou práci, tudíž hned víte, jak se vám při psaní daří.  Kromě toho vám také na základě psaného projevu určí vaši úroveň angličtiny, která je samozřejmě pouze orientační. 

pngegg (64)

Pro přípravu k maturitě, na složení zkoušky FCE a jiné další aktivity, při kterých je vyžadován perfektní psaný projev, doporučujeme trénovat na nástroji od Cambridge, který je dostupný na tomto odkazu. Jeho funkčnost je podobná jako u Grammarly, přičemž zde máte i témata, o kterých byste měli psát. Nástroj vám pak vyhodnotí nejen gramatické chyby, ale také obsahovou stránku textu. Tak s chutí do toho! Kterou aplikaci letíte stahovat? Podělte se s námi v komentářích!

Související články

S Just English pracuji na...

S Just English pracuji na své angličtině už skoro rok a jako největší plus vidím možnost individuálního zaměření se na témata, která mně zajímají a nastavení nejen počtu hodin a termínů, ale taky úrovně jazyka dle mých potřeb. Celá výuka probíhá online a je pro mně velkou časovou úsporou. Za tu dobu jsem rozhodně zlepšila svoje komunikační dovednosti tak, abych bez obtíží zvládala běžné situace, se kterými se setkávám při mých častých soukromých i pracovních cestách do zahraničí.

Marie Chadimová - MUDr Marie Chadimová

Marie Chadimová MUDr Marie Chadimová

Překvapil mě profesionální...

Překvapil mě profesionální a zároveň přátelsky přístup lektorů - kteří mi vždy věděli poradit a donutili mě mluvit. Teď mám spiš větší potíž složit českou větu než anglickou - díky Justenglish se mi zlepšila angličtina ale i přemýšlení v anglickým jazyku. Za mě super služba !:-)

Václav Marada - Osobní trenér

Václav Marada Osobní trenér

Proč právě Justenglish ?...

Proč právě Justenglish ? Přihlásila jsem se tehdy na soukromé lekce k Danovi protože se mi líbila jeho výuka a to jak věci vysvětluje.Taky jsem si hrozně myslela že umím skvěle anglicky. No... neuměla jsem.? Hrozně mě bavilo, že jsme každou lekci probírali něco jiného i to, že lektor vždy vyšel časově vstříc. Stejně tak druhá lektorka Jitka. Byla hrozně milá a vše perfektně vysvětlila. Hrozně moc mi to pomohlo…opravdu s Vámi probírají to co zrovna potřebujete. A v budoucnu chci určitě pokračovat a Všem to doporučuji.

Kristýna Menšíková - Innovative sensor technology

Kristýna Menšíková Innovative sensor technology

Eliška Junková HR Manager

“Maan whasup“ – asi takhle...

“Maan whasup“ – asi takhle začínala každá hodina :D Každou hodinu jsme s Lukášem kecali o něčem jiném a mně ani nepřišlo, že se učím. Za mě super!

Lubos zach UX/UI designer

Kurzy jen a jen doporučuji....

Kurzy jen a jen doporučuji. Větší část roku nyní pobýváme v zahraničí a byla jsem docela ztracená, potřebovala jsem mluvit. Dan se mě ujal a hravou formou jsem konverzovala. Časový posun a větší vzdálenost není překážka. Můžete se učit odkudkoliv!!!

Radka Nováková - Podnikatelka v IT

Radka Nováková Podnikatelka v IT

Na první hodině jsem byl...

Na první hodině jsem byl tak nervózní, že ze mě nevypadly ani 3 slova. Po 2 letech už se na hodiny těším jako na pokec s kamarádem, kde probereme vše od holek až po politiku. Že jsem se k tomu naučil výborně mluvit už mi přijde jen jako příjemný bonus :)

Martin Beran SW Test Engineer

Všem moc doporučuji...

Všem moc doporučuji jazykovou školu Just English. Zatím jsem zde absolvovala dva kurzy s českými lektory. Každá hodina byla vedena v přátelské atmosféře, dobře připravená, a rychle utíkala. Nejvíce oceňuji individuální přístup, dobrou komunikaci a možnost si plánovat hodiny podle potřeb. Nyní se těším na další kurz s rodilým mluvčím.

Kateřina Hamrová - Self employed HR

Kateřina Hamrová Self employed HR

V práci mi oznámili, že...

V práci mi oznámili, že jedu za měsíc do Německa, zastupovat naší firmu... Objednala jsem si kurz s rodilým mluvčím, že mě to alespoň lépe připraví. A fakt že jo! Do Německa jedu v pátek. Furt jsem hodně nervózní, ale už ne kvůli angličtině

Jana Hulcová Market research analyst

Kurz s Gregem byl zážitek,...

Kurz s Gregem byl zážitek, který si ráda zopakuju! Měla jsem strach, jestli mu budu rozumět, ale na první hodině se ukázalo, že mluví i trochu česky a jeho oblíbené slovo jsou “špekáčky“ :D

Linda Svobodová HR manažer

Poslední šance! Tohle jsem...

Poslední šance! Tohle jsem řekla při první hodině. “Tohle je poslední šance co tomu dávám“. A z poslední šance bylo 8 měsíců pravidelných lekcí a callů, které jsem si bez pochyb užila!

Lucie Ptáčková - Design & Interiér

Lucie Ptáčková Design & Interiér

10/10 za přizpůsobivost!...

10/10 za přizpůsobivost! Každý týden mám program jiný a lektoři mi vždy vyšli vstříc!

Adam Kučera Obchodní zástupce

Poptávali jsme rodilého...

Poptávali jsme rodilého mluvčího a Grega si nemůžeme vynachválit. Ze začátku jsme se trochu obávali britského přízvuku, protože se nakláníme spíše k tomu americkému, ale ukázalo se, že to byla správná volba. Prozatím má každý z týmu hodinu týdně, ale už teď plánujeme přidávat!

Vojtěch Král - Decathlon – Smíchov

Vojtěch Král Decathlon – Smíchov

Vybral jsem si jejich...

Vybral jsem si jejich intenzivní měsíční kurz s Angličanem Gregem a už během týdne jsem díky intenzitě kurzu začal daleko více přemýšlet v angličtině. Greg odstranil překážky, které mi bránily v rychlém vyjadřování, postupně zrychlil konverzaci, naučil mě spoustu slov i frází a hlavně jsem díky tomuto kurzu přestal mít strach z angličtiny. Po intenzivním kurzu jsem s Gregem pokračoval ještě několik měsíců a myslím, že brzy si s ním zaplatím další lekce. Doporučují vřelé všem.

Pavel Szabo - Full-Stack Developer

Pavel Szabo Full-Stack Developer

Každá hodina byla parádní....

Každá hodina byla parádní. Byl tam balanc mezi gramatikou a konverzací a to mi vyhovovalo. Určitě pokračuju dál!

Filip Strach Freelancer

Nezajímala mě tolik...

Nezajímala mě tolik gramatika (tu jakž takž zvládám) ale hlavně konverzace. Podle toho taky vypadaly hodiny. Mohu s radostí doporučit!

Marcela Chvojková Focení / Design

Měla jsem 2 měsíce před...

Měla jsem 2 měsíce před odcestováním do Kanady. Moje angličtina nebyla špatná, ale styděla jsem se mluvit. Rozuměla jsem téměř všemu, ale něco ze sebe vymáčknout byl oříšek. Zvolila jsem variantu kurzu s rodilým mluvčím a dodalo mi to sebevědomí, které jsem k odcestování potřebovala.

Lenka Floriánová Studentka

Už jsem vystřídala v...

Už jsem vystřídala v JustEnglish 3 lektory a asi je těžké říct, který byl lepší. Každý učí v něčem trochu jinak a to mě na tom baví! Pokračuju dál!

Markéta Lechová Human resources assistant

Dávám 8/10. Bod dolů za to...

Dávám 8/10. Bod dolů za to že mě Dan vyměnil a dal mě jinému lektorovi, abych se prý posouval. Další bod dolů, že ten další lektor to udělal taky :D Nee, tenhle koncept je fakt super! To střídání lektorů je fajn změna, za 4 měsíce jsem už měl lekce s rodilým a to byl i ten cíl!

Luboš Kříž Specialista na kontrolu kvality

Děkuji za skvělé kurzy,...

Děkuji za skvělé kurzy, které jsem u Vás absolvovala. Domluva s lektory byla velmi fexibilní - bylo možné domluvit si termín podle potřeby (např. i později večer), mohla jsem si vybrat česky mluvícího lektora i rodilého mluvčího a domluvit se s nimi průběh lekce přesně podle svých potřeb. Oba lektoři, které jsem měla, byli výborní a navíc mě dokázali i psychicky podporovat :-) Díky tomu se mi podařilo zvládnout jednu náročnou pracovní záležitost v angličtině a konečně jsem se zbavila hrůzy z komunikace v cizím jazyce :-) Ještě bych chtěla dodat, že momentálně absolvuje kurz němčiny můj syn a i on je velmi spokojený.

Klára Mezihoráková HR Administrativa

"Nejvíc mně vyhovuje časová...

"Nejvíc mně vyhovuje časová flexibilita lektorů. Domlouvání termínu týden předem je přesně to, co potřebuji!"

Tereze Veselá Asistentka vedení

Potřeboval jsem se...

Potřeboval jsem se rozmluvit a ukázat manželce že není sama, kdo si dokáže na dovolený objednat pití. Tohle už zvládnu bez problémů, ale furt je na čem pracovat.

Michael Zima Realitní makléř

Odkoupila nás zahraniční...

Odkoupila nás zahraniční firma a meeting v angličtině jsou každý týden. Honza mě ale na všechno skvěle připraví a projdeme si vždy to, co potřebuju. Do 2 měsíců bych chtěl začít s rodilým mluvčím.

Tomáš Rožánek Systems analyst

Absolvoval jsem intenzivní...

Absolvoval jsem intenzivní kurz s rodilým mluvčím Gregorym. Byl jsem absolutně spokojen s vedením hodin a přípravou materiálu od lektora. Kurz mi pomohl rozmluvit se po delší pauze s angličtinou. Mohu vřele doporučit. Danny

Danny Cellar Zakladetel: Tojevono Urban Apparel merch

Skurzem jsem byla velice...

Skurzem jsem byla velice spokojená. Na první hodině jsem byla trochu ve stresu a bála se, co se po mně bude chtít, ale každá hodina byla velice individuální a zaměřená přesně na to, co jsem zrovna potřebovala. Ze všeho nejvíce mi vyhovovala časová flexibilita lektora a jeho přístup k výuce. Mohla jsem se zeptat kdykoliv na cokoliv a vždy mi to bylo skvěle vysvětleno. Nikdy to nebylo něco, na co bych se netěšila.

Kristýna Kohoutová

Že se někdy budu učit z...

Že se někdy budu učit z auta mě nenapadlo. Ale na dotaz jestli bychom si někdy mohli dát lekci z auta mi zatím každý lektor vyhověl. Ušetřilo mi to spoustu času! Takže VELKÉ díky za přizpůsobivost!

Kamil Matoušek Poradce

Kurz s pani Jitkou bol fakt...

Kurz s pani Jitkou bol fakt super, prvýkrát som sa fakt tešila na každú angličtinu, konečne sa už menej bojím rozprávať anglicky, zacala som ju intenzívnejšie využívať aj v práci, čo by som predtým vôbec nebola schopná a vyvolalo by to vo mne veľký stres. Takze moc ďakujem a veľmi odporúčam, jedine čo ľutujem, že som nezacala skôr, keďže vás uz sledujem dlhšiu dobu. Rada by som vyzdvihla prispôsobivosť klientovi. Naozaj sa dá ľudsky, priateľsky dohodnúť na čase, takze ten cas nie je striktne daný.

Eva Dihn Thi Studentka vysoké školy

Honza mě skvěle připravil...

Honza mě skvěle připravil na pohovory. Dokázal mě rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.Honza mě skvěle připravil na pohovory. Respektive mě dokázal rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.

Veronika Hilšová Daňová účetní

Kurz byl fajn, odpovídal...

Kurz byl fajn, odpovídal mým požadavkům. Lektorka byla moc milá, ochotná povídat si na jakékoliv téma. Nebyl problém se s ní domluvit na čase lekcí. Oceňuji otevřenost lektorky, nebylo třeba se bát říct nějakou chybu.

Amélie Magdáléna Mlčochová

Byla jsem hrozně nervózní a...

Byla jsem hrozně nervózní a myslela si, že nedokážu mluvit. S Danem jsme první hodinu celou “prokecali“ a já byla překvapená, že to vlastně jde. Děkuju moc a rozhodně pokračuju dál!

Klára Doležalová Gastronomie & Hotelnictví

Jazykovka, která vás nadchne

Co nás odlišuje? Je toho spousta, vybrali jsme ale 2 hlavní věci!

Zaprvé, náš přístup!

Dbáme na to, aby v našem týmu byli pouze lidi, kteří jsou pozitivně naladění, mají touhu zlepšit svět a výuka je zkrátka baví. Proto se u nás nesetkáte s nikým, kdo by vedl výuku za pomoci učebnic jako učitelka matiky na střední.

Zadruhé, neučíme blbosti ani učebnicové tabulky!

Předbudoucí čas je zajímavá věc, ale než si v hlavě poskládáte větu a řeknete jí, tak si člověk může dojít na záchod a zpátky. Jde nám tedy hlavně o to, abyste dokázali používat angličtinu v běžných situacích a 10 minut se na to nepřipravovali.

Proč si vybrat právě JustEnglish