Praktické rady a tipy

Kde se všude mluví anglicky? Tenhle stát byste rozhodně nečekali!

Ačkoliv je pro nás především důležité, zda anglicky dokážeme mluvit sami, měli bychom vždy spojovat výuku cizího jazyka s praktickými informace. V tomto článku si povíme to nejzákladnější o zemích, kde je angličtina běžným jazykem, stejně jako o statistikách, které jsou s tímto fenoménem spjaté.

Kde se všude mluví anglicky? Tenhle stát byste rozhodně nečekali!

Ačkoliv je pro nás především důležité, zda anglicky dokážeme mluvit sami, měli bychom vždy spojovat výuku cizího jazyka s praktickými informace. V tomto článku si povíme to nejzákladnější o zemích, kde je angličtina běžným jazykem, stejně jako o statistikách, které jsou s tímto fenoménem spjaté.

Ačkoliv bychom to možná nečekali, angličtina je v pořadí až čtvrtým nejběžnějším jazykem, co se do počtu mluvících lidí týče. Těsně před angličtinou je už jen španělština, která získala svůj největší rozmach v dobách koloniálního osidlování, během kterého se Španělům podařilo získat, až na Brazílii, celou Latinskou Ameriku. První dvě příčky pomyslného žebříčku pak obsazují hindština a čínština, kterou na světě hovoří bezmála 1,3 miliardy obyvatel. Mezi jazyky v těsném závěsu patří např. pátá arabština, ale dále pak i francouzština, portugalština, ruština, bengálština nebo němčina. 

Zajímavé je i porovnání psané formy jazyka, kde naopak s přehledem vyhrává angličtina, kterou na internetu píše přes 30 % veškerých uživatelů. V tomto případě zanechává prozatím čínštinu s 19 % daleko za sebou, ačkoliv se dá předpokládat, že se tato čísla vlivem narůstajícího počtu uživatelů internetu brzy vyrovnají.

Nyní ale zpět k angličtině, které se v tomto článku budeme věnovat především. Ta totiž nevede jen v psané formě, ale také v počtu zemí, ve kterých se tímto jazykem hovoří. Nutno však podotknout, že většina ze 115 anglicky hovořících států má jen malou rozlohu a řádově statisíce obyvatel. Přesto je angličtina ve 35 z nich dokonce úředním jazykem, v dalších 50 státech pak patří mezi jeden ze dvou státních. Celkem anglicky hovoří více než 1 miliarda obyvatel, ale stejně jako u čínštiny se i zde dá předpokládat, že se toto číslo bude dále zvyšovat - přeci jen i díky vám! V Česku se totiž jedná o bezesporu nejrozšířenější cizí jazyk, který je i součástí maturitní zkoušky, a to nejen kvůli široké paletě anglicky mluvící populace, ale především kvůli podobné abecedě i výslovnosti.

Mezi přední anglicky mluvící země patří zejména Velká Británie (>60 mil. obyvatel), USA (>230 mil. rodilých mluvčích), Kanada, Austrálie, Irsko a Nový Zéland. Ani ty však nejsou jediné, mezi další patří i Bahamy, Barbados, Belize, Bermudy, Britské indické oceánské území, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Dominikánská republika, Falklandské ostrovy, Gibraltar, Guyana, Jamajka, Montserrat, Nigérie, Svatá Helena, Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad nebo Tobago. Největší zemí z výše zmíněných je Nigérie, kde tímto jazykem plynně hovoří na 185 mil. obyvatel. Nutno však připomenout, že je zde také velké množství nářečí, která se už roky snaží upřednostnit sama sebe před komerční angličtinou.

V případě srovnání EU lze odhadovat, že anglicky hovoří nejméně třetina populace. Nejhůře dopadlo v tomto součtu Maďarsko, kde angličtinu na úrovni alespoň B1 ovládá pouze 21 % obyvatel. Jako ČR si stojíme v tomto statistickém měření dobře, hovořit anglicky zvládneme v nadpoloviční většině případů. Na paměti však mějme, že se jedná pouze o statistický výzkum, ve kterém záleží, kteří respondenti byli náhodně vybráni do průzkumu.

Netradiční země, do kterých se vydat pro zlepšení své angličtiny

Jak již jsme si řekli, angličtina je velmi důležitým prostředkem, bez kterého se v mnoha koutech světa jen stěží domluvíte. Kromě výše zmíněných velikánů jako Velká Británie nebo USA existují i další, o kterých už tak často neslýcháme, přestože je v nich angličtina jazykem číslo jedna. V této části článku se proto podíváme na některé z exotických zemí, kam se rozhodně vyplatí vyrazit a speakovat!

Austrálie

Ačkoliv se jedná de facto o samostatný kontinent, jeho rozloha je maličko zavádějící. Austrálie má totiž přes 7 500 000 čtverečních kilometrů, přesto se na ní nachází jen 26 mil. domorodých obyvatel. Ve srovnání s mnohonásobně menší Velkou Británií je to méně než polovina. Většina tamějších obyvatel je navíc koncentrována na východním pobřeží, střed země je téměř neobyvatelný kvůli pouštnímu klimatu a nedostatku oáz s pitnou vodou. 

Původní kmeny, zejména pak Aboridžinci, již dávno zemi opustili a dnes jich na původních místech žijí pouze menšiny. Angličtina zde není oficiálním jazykem, jelikož Austrálie žádný oficiální jazyk nemá. Nechává tak prostor rozvoji původnímu nářečí, ačkoliv uznává angličtinu jako národní jazyk z důvodu kolonizace (17. - 18. století). 

Hlavním městem Austrálie je Canberra, přestože si většina populace myslí, že je to Sydney. Každý z nás se totiž nespočetněkrát musel v životě setkat s fotografiemi nádherné přístavní Opery nebo akváriem, jež se v Sydney nachází. Canberra však byla v minulém století zbudována záměrně za účelem vytvoření nového hlavního města - její poloha je velmi strategická, nachází se též na východním pobřeží a zdejší ulice jsou koncipovány tak, aby se po nich denně mohli přepravit tisíce lidí. Zatím Canberru obývá pouhých 460 000 lidí, což ve srovnání s 6 mil. Sydney není mnoho, ale velkoměsto se rychlým tempem rozrůstá a za příznivějšími podmínkami cestuje stále více obyvatel. Po vzoru Ameriky převzala Austrálie pojem dollar a vytvořila vlastní měnu, tzv. Australský dolar (cca. 15 CZK). Pod jejím povrchem se nachází nejen velká naleziště ropy a zemního plynu, ale také železo a zlato. Na povrchu se také můžete setkat s koalami, ptakopyskem nebo pro Austrálii tak typickým klokanem. 

Nový Zéland

Často opomíjený kolega zmíněné Austrálie, který je obdobně lokalizován v jihozápadní části Tichého oceánu. Jeho tvar připomíná zdánlivě Madagaskar, je rozčleněn na dvě poloviny a většina populace je koncentrována do města situovaného na severu země - do Aucklandu. Angličtina je zde uznávána jako oficiální i národní jazyk společně ještě s maorštinou a specifickou novozélandskou znakovou terminologií. Mnoho zdejších domorodých obyvatel je však s angličtinou nespokojeno, domnívají se, že dochází k potlačení jejich kultury. 

Specifikem pro novozélandskou angličtinu jsou parafráze a dialekty převzaté ze skotské angličtiny - jedná se o tzv. southlandský dialekt, který je zde velmi rozšířený. Mezi typické slovíčko patří např. “Iashet”, kterým novozélanďané označují tác k servírování jídla. Změny od britské angličtiny bychom našli i ve výslovnosti, kdy jsou některé dlouhé hlásky záměrně zkracovány.

Nový Zéland je pro turisty zajímavý především svou přírodou, ale také unikátními druhy rostlin a zvířat. Novozélanďané mají i některé typické zvyky a tradice, jejichž kořeny sahají i mnoho století do minulosti. Typickým příkladem může být tzv. MOKO, tedy speciální tetování, které by na ostrově měl mít každý, který již dovršil dospělosti, nebo HAKA, což je pro změnu speciální národní tanec určený k zastrašení nepřátel. Ze zvířat zde můžete potkat kiwi (ať už jako ptáče nebo jako ovoce), keu, vačici nebo kakapa sovího.

Bahamy

Pravděpodobně jeden z nejznámějších ostrovů Karibiku, pro mnohé cílová destinace úžasné dovolené, synonymum luxusu, aktivního odpočinku a klidu. O zemi, která je od severu k jihu poseta přepichovými hotely a turistickými oblastmi, které jsou omývány azurovým mořem, slyšel zřejmě každý, málokdo možná však tuší, že se až do roku 1973 jednalo o britskou kolonii, díky čemuž se zde také mluví anglicky. Jedná se o oficiální jazyk, přestože zde přebývá mnoho nářečí a zejména pak významná kreolština, která v kombinaci s britskou angličtinou tvoří novou kombinaci připomínající samostatný jazyk. 

Stejně jako na Novém Zélandu je zde i mnoho výjimek, které je třeba podrobně nastudovat před svou cestou na Bahamy. Mezi nejběžnější slovíčka patří např. Switcha (limonáda) nebo Wybe (problém), nutno ale zdůraznit, že všechna tato slovíčka vám pomohou zapadnout mezi obyvatele, tudíž se nemusíte stydět ani s britskou angličtinou, kterou ukážete svou roli turisty. Přesto se však naučte alespoň běžné fráze jako např. “leg short”, kterou se kulantně můžete omluvit za svůj pozdní příchod.

Potřebnou gramatiku před svou dovolenou můžete získat přímo na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Bahamian_English

Další populární exotické destinace

Mezi další známé a populární destinace, ve kterých můžete strávit dovolenou a zároveň rozvíjet svoji angličtinu, patří i ostrovní království ve východní části Malých Antil - ostrov Barbados se svojí pláží Platinum Bay, která již několik let v řadě vyhrává veřejná hlasování o nejkrásnější lokalitu ostrova. Nachází se zde překrásné korálové útesy i kostely a jiné stavby, které jsou do jisté míry ovlivněni Velkou Británií. Barbados byl totiž součástí impéria až do roku 1966, proto se zde i angličtina uchytila velmi pevně a je dodnes oficiálním jazykem, vedle něhož ještě vystupuje i tzv. bajan - kreolský jazyk ovlivněný africkými jazyky.

Když se vrátíme ze všech dosavadních famózních destinací zpět do Evropy, nemůžeme opomenout jeden z nejkrásnějších anglicky mluvících ostrovů - Maltu. Země nacházející se ve středozemním moři nedaleko Itálie i Tuniska může být pro české turisty atraktivní hned z několika důvodů. Užít si na ní můžete totiž nejen úchvatné pláže a průzračné moře, ale také přijatelné ceny letenek i tamějších potravin. Hned po příjezdu vás překvapí pestrobarevné rybářské lodičky, které jsou typickou chloubou tohoto ostrovního státu. Kvůli strategické, z historického hlediska především vojenské, pozici Malty se zde však domluvíte nejen národní angličtinou, ale také italštinou nebo maltštinou. Pro hovorový jazyk je zde typické střídání všech těchto jazyků, čímž vzniká tzv. maltenglish, jejíž pravidla jsou velmi komplikovaná a většina obyvatel jazyky střídá dle potřeby a nálady.

O každém státu bychom mohli napsat mnoho, přeci jen angličtina patří mezi nejrozšířenější jazyky na světě a její znalost je zásadní pro domluvu ve více než POLOVINĚ státech světa. A přitom k jejímu učení stačí tak málo - tak málo vás dělí od neuvěřitelných zážitků, které díky angličtině můžete zažít. Zemí na výběr je mnoho, za zmínku určitě stojí i Jamajka, Keňa, Jihoafrická republika, Vanuatu, Kanada, Tobago nebo Trinidad, který se nachází v impozantním karibském moři. To za veškeré vynaložené úsilí stojí, nemyslíte?

Související články

S Just English pracuji na...

S Just English pracuji na své angličtině už skoro rok a jako největší plus vidím možnost individuálního zaměření se na témata, která mně zajímají a nastavení nejen počtu hodin a termínů, ale taky úrovně jazyka dle mých potřeb. Celá výuka probíhá online a je pro mně velkou časovou úsporou. Za tu dobu jsem rozhodně zlepšila svoje komunikační dovednosti tak, abych bez obtíží zvládala běžné situace, se kterými se setkávám při mých častých soukromých i pracovních cestách do zahraničí.

Marie Chadimová - MUDr Marie Chadimová

Marie Chadimová MUDr Marie Chadimová

Překvapil mě profesionální...

Překvapil mě profesionální a zároveň přátelsky přístup lektorů - kteří mi vždy věděli poradit a donutili mě mluvit. Teď mám spiš větší potíž složit českou větu než anglickou - díky Justenglish se mi zlepšila angličtina ale i přemýšlení v anglickým jazyku. Za mě super služba !:-)

Václav Marada - Osobní trenér

Václav Marada Osobní trenér

Proč právě Justenglish ?...

Proč právě Justenglish ? Přihlásila jsem se tehdy na soukromé lekce k Danovi protože se mi líbila jeho výuka a to jak věci vysvětluje.Taky jsem si hrozně myslela že umím skvěle anglicky. No... neuměla jsem.? Hrozně mě bavilo, že jsme každou lekci probírali něco jiného i to, že lektor vždy vyšel časově vstříc. Stejně tak druhá lektorka Jitka. Byla hrozně milá a vše perfektně vysvětlila. Hrozně moc mi to pomohlo…opravdu s Vámi probírají to co zrovna potřebujete. A v budoucnu chci určitě pokračovat a Všem to doporučuji.

Kristýna Menšíková - Innovative sensor technology

Kristýna Menšíková Innovative sensor technology

Eliška Junková HR Manager

“Maan whasup“ – asi takhle...

“Maan whasup“ – asi takhle začínala každá hodina :D Každou hodinu jsme s Lukášem kecali o něčem jiném a mně ani nepřišlo, že se učím. Za mě super!

Lubos zach UX/UI designer

Kurzy jen a jen doporučuji....

Kurzy jen a jen doporučuji. Větší část roku nyní pobýváme v zahraničí a byla jsem docela ztracená, potřebovala jsem mluvit. Dan se mě ujal a hravou formou jsem konverzovala. Časový posun a větší vzdálenost není překážka. Můžete se učit odkudkoliv!!!

Radka Nováková - Podnikatelka v IT

Radka Nováková Podnikatelka v IT

Na první hodině jsem byl...

Na první hodině jsem byl tak nervózní, že ze mě nevypadly ani 3 slova. Po 2 letech už se na hodiny těším jako na pokec s kamarádem, kde probereme vše od holek až po politiku. Že jsem se k tomu naučil výborně mluvit už mi přijde jen jako příjemný bonus :)

Martin Beran SW Test Engineer

Všem moc doporučuji...

Všem moc doporučuji jazykovou školu Just English. Zatím jsem zde absolvovala dva kurzy s českými lektory. Každá hodina byla vedena v přátelské atmosféře, dobře připravená, a rychle utíkala. Nejvíce oceňuji individuální přístup, dobrou komunikaci a možnost si plánovat hodiny podle potřeb. Nyní se těším na další kurz s rodilým mluvčím.

Kateřina Hamrová - Self employed HR

Kateřina Hamrová Self employed HR

V práci mi oznámili, že...

V práci mi oznámili, že jedu za měsíc do Německa, zastupovat naší firmu... Objednala jsem si kurz s rodilým mluvčím, že mě to alespoň lépe připraví. A fakt že jo! Do Německa jedu v pátek. Furt jsem hodně nervózní, ale už ne kvůli angličtině

Jana Hulcová Market research analyst

Kurz s Gregem byl zážitek,...

Kurz s Gregem byl zážitek, který si ráda zopakuju! Měla jsem strach, jestli mu budu rozumět, ale na první hodině se ukázalo, že mluví i trochu česky a jeho oblíbené slovo jsou “špekáčky“ :D

Linda Svobodová HR manažer

Poslední šance! Tohle jsem...

Poslední šance! Tohle jsem řekla při první hodině. “Tohle je poslední šance co tomu dávám“. A z poslední šance bylo 8 měsíců pravidelných lekcí a callů, které jsem si bez pochyb užila!

Lucie Ptáčková - Design & Interiér

Lucie Ptáčková Design & Interiér

10/10 za přizpůsobivost!...

10/10 za přizpůsobivost! Každý týden mám program jiný a lektoři mi vždy vyšli vstříc!

Adam Kučera Obchodní zástupce

Poptávali jsme rodilého...

Poptávali jsme rodilého mluvčího a Grega si nemůžeme vynachválit. Ze začátku jsme se trochu obávali britského přízvuku, protože se nakláníme spíše k tomu americkému, ale ukázalo se, že to byla správná volba. Prozatím má každý z týmu hodinu týdně, ale už teď plánujeme přidávat!

Vojtěch Král - Decathlon – Smíchov

Vojtěch Král Decathlon – Smíchov

Vybral jsem si jejich...

Vybral jsem si jejich intenzivní měsíční kurz s Angličanem Gregem a už během týdne jsem díky intenzitě kurzu začal daleko více přemýšlet v angličtině. Greg odstranil překážky, které mi bránily v rychlém vyjadřování, postupně zrychlil konverzaci, naučil mě spoustu slov i frází a hlavně jsem díky tomuto kurzu přestal mít strach z angličtiny. Po intenzivním kurzu jsem s Gregem pokračoval ještě několik měsíců a myslím, že brzy si s ním zaplatím další lekce. Doporučují vřelé všem.

Pavel Szabo - Full-Stack Developer

Pavel Szabo Full-Stack Developer

Každá hodina byla parádní....

Každá hodina byla parádní. Byl tam balanc mezi gramatikou a konverzací a to mi vyhovovalo. Určitě pokračuju dál!

Filip Strach Freelancer

Nezajímala mě tolik...

Nezajímala mě tolik gramatika (tu jakž takž zvládám) ale hlavně konverzace. Podle toho taky vypadaly hodiny. Mohu s radostí doporučit!

Marcela Chvojková Focení / Design

Měla jsem 2 měsíce před...

Měla jsem 2 měsíce před odcestováním do Kanady. Moje angličtina nebyla špatná, ale styděla jsem se mluvit. Rozuměla jsem téměř všemu, ale něco ze sebe vymáčknout byl oříšek. Zvolila jsem variantu kurzu s rodilým mluvčím a dodalo mi to sebevědomí, které jsem k odcestování potřebovala.

Lenka Floriánová Studentka

Už jsem vystřídala v...

Už jsem vystřídala v JustEnglish 3 lektory a asi je těžké říct, který byl lepší. Každý učí v něčem trochu jinak a to mě na tom baví! Pokračuju dál!

Markéta Lechová Human resources assistant

Dávám 8/10. Bod dolů za to...

Dávám 8/10. Bod dolů za to že mě Dan vyměnil a dal mě jinému lektorovi, abych se prý posouval. Další bod dolů, že ten další lektor to udělal taky :D Nee, tenhle koncept je fakt super! To střídání lektorů je fajn změna, za 4 měsíce jsem už měl lekce s rodilým a to byl i ten cíl!

Luboš Kříž Specialista na kontrolu kvality

Děkuji za skvělé kurzy,...

Děkuji za skvělé kurzy, které jsem u Vás absolvovala. Domluva s lektory byla velmi fexibilní - bylo možné domluvit si termín podle potřeby (např. i později večer), mohla jsem si vybrat česky mluvícího lektora i rodilého mluvčího a domluvit se s nimi průběh lekce přesně podle svých potřeb. Oba lektoři, které jsem měla, byli výborní a navíc mě dokázali i psychicky podporovat :-) Díky tomu se mi podařilo zvládnout jednu náročnou pracovní záležitost v angličtině a konečně jsem se zbavila hrůzy z komunikace v cizím jazyce :-) Ještě bych chtěla dodat, že momentálně absolvuje kurz němčiny můj syn a i on je velmi spokojený.

Klára Mezihoráková HR Administrativa

"Nejvíc mně vyhovuje časová...

"Nejvíc mně vyhovuje časová flexibilita lektorů. Domlouvání termínu týden předem je přesně to, co potřebuji!"

Tereze Veselá Asistentka vedení

Potřeboval jsem se...

Potřeboval jsem se rozmluvit a ukázat manželce že není sama, kdo si dokáže na dovolený objednat pití. Tohle už zvládnu bez problémů, ale furt je na čem pracovat.

Michael Zima Realitní makléř

Odkoupila nás zahraniční...

Odkoupila nás zahraniční firma a meeting v angličtině jsou každý týden. Honza mě ale na všechno skvěle připraví a projdeme si vždy to, co potřebuju. Do 2 měsíců bych chtěl začít s rodilým mluvčím.

Tomáš Rožánek Systems analyst

Absolvoval jsem intenzivní...

Absolvoval jsem intenzivní kurz s rodilým mluvčím Gregorym. Byl jsem absolutně spokojen s vedením hodin a přípravou materiálu od lektora. Kurz mi pomohl rozmluvit se po delší pauze s angličtinou. Mohu vřele doporučit. Danny

Danny Cellar Zakladetel: Tojevono Urban Apparel merch

Skurzem jsem byla velice...

Skurzem jsem byla velice spokojená. Na první hodině jsem byla trochu ve stresu a bála se, co se po mně bude chtít, ale každá hodina byla velice individuální a zaměřená přesně na to, co jsem zrovna potřebovala. Ze všeho nejvíce mi vyhovovala časová flexibilita lektora a jeho přístup k výuce. Mohla jsem se zeptat kdykoliv na cokoliv a vždy mi to bylo skvěle vysvětleno. Nikdy to nebylo něco, na co bych se netěšila.

Kristýna Kohoutová

Že se někdy budu učit z...

Že se někdy budu učit z auta mě nenapadlo. Ale na dotaz jestli bychom si někdy mohli dát lekci z auta mi zatím každý lektor vyhověl. Ušetřilo mi to spoustu času! Takže VELKÉ díky za přizpůsobivost!

Kamil Matoušek Poradce

Kurz s pani Jitkou bol fakt...

Kurz s pani Jitkou bol fakt super, prvýkrát som sa fakt tešila na každú angličtinu, konečne sa už menej bojím rozprávať anglicky, zacala som ju intenzívnejšie využívať aj v práci, čo by som predtým vôbec nebola schopná a vyvolalo by to vo mne veľký stres. Takze moc ďakujem a veľmi odporúčam, jedine čo ľutujem, že som nezacala skôr, keďže vás uz sledujem dlhšiu dobu. Rada by som vyzdvihla prispôsobivosť klientovi. Naozaj sa dá ľudsky, priateľsky dohodnúť na čase, takze ten cas nie je striktne daný.

Eva Dihn Thi Studentka vysoké školy

Honza mě skvěle připravil...

Honza mě skvěle připravil na pohovory. Dokázal mě rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.Honza mě skvěle připravil na pohovory. Respektive mě dokázal rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.

Veronika Hilšová Daňová účetní

Kurz byl fajn, odpovídal...

Kurz byl fajn, odpovídal mým požadavkům. Lektorka byla moc milá, ochotná povídat si na jakékoliv téma. Nebyl problém se s ní domluvit na čase lekcí. Oceňuji otevřenost lektorky, nebylo třeba se bát říct nějakou chybu.

Amélie Magdáléna Mlčochová

Byla jsem hrozně nervózní a...

Byla jsem hrozně nervózní a myslela si, že nedokážu mluvit. S Danem jsme první hodinu celou “prokecali“ a já byla překvapená, že to vlastně jde. Děkuju moc a rozhodně pokračuju dál!

Klára Doležalová Gastronomie & Hotelnictví

Jazykovka, která vás nadchne

Co nás odlišuje? Je toho spousta, vybrali jsme ale 2 hlavní věci!

Zaprvé, náš přístup!

Dbáme na to, aby v našem týmu byli pouze lidi, kteří jsou pozitivně naladění, mají touhu zlepšit svět a výuka je zkrátka baví. Proto se u nás nesetkáte s nikým, kdo by vedl výuku za pomoci učebnic jako učitelka matiky na střední.

Zadruhé, neučíme blbosti ani učebnicové tabulky!

Předbudoucí čas je zajímavá věc, ale než si v hlavě poskládáte větu a řeknete jí, tak si člověk může dojít na záchod a zpátky. Jde nám tedy hlavně o to, abyste dokázali používat angličtinu v běžných situacích a 10 minut se na to nepřipravovali.

Proč si vybrat právě JustEnglish