Pro začátečníky

Anglické měsíce v kostce

Anglické měsíce hrají klíčovou roli ve výuce angličtiny a jsou často jedním z prvních témat, která studenti začínají studovat. Tento článek vám poskytne přehled anglických měsíců, jejich původu, významu a zajímavostí. Navíc se dozvíte, jak tato znalost může být užitečná při výuce angličtiny a jak jí lze uplatnit v praktických situacích.

Anglické měsíce v kostce

Měsíce v roce jsou již tisíce let nedílnou součástí lidského života. Pomáhají nám sledovat čas a označovat postupující roční období. Názvy měsíců se v průběhu času vyvíjely a každý z nich má svůj vlastní jedinečný původ a význam. V tomto blogu se vydáme na cestu časem a prozkoumáme původ dvanácti měsíců v roce.

 • January - leden
 • February - únor
 • March - březen
 • April - duben
 • May - květen
 • June - červen
 • July - červenec
 • August - srpen
 • September - září
 • October - říjen
 • November - listopad
 • December - prosinec
 • Původ a význam měsíců

Anglické názvy měsíců mají své kořeny v různých kulturách a časových obdobích, především v římské a staroanglické historii. Názvy měsíců jsou odvozeny od jmen římských bohů, císařů, čísel nebo různých přírodních jevů.

January - Leden

Výslovnost - Dženjuery
První měsíc v roce je pojmenován podle římského boha Jana (Janus), který je bohem počátků, přechodů a konců. Často je zobrazován se dvěma tvářemi, jednou se dívající do budoucnosti a druhou do minulosti, symbolizující minulost a budoucnost.

February - Únor

Výslovnost - Febjuéry
Tento měsíc je pojmenován podle latinského slova "februum", což znamená očištění. Pro starověké Římany to byl čas, kdy se čistili oni i jejich město před začátkem nového roku.

March - Březen

Výslovnost - Márč
Třetím měsícem je březen. Název pochází z latinského slova "Martius", pojmenovaného po římském bohu války Marsovi. Během tohoto měsíce se římská armáda vracela k vojenským kampaním po zimních měsících.

April - Duben

Výslovnost - Ejpril
Následuje čtvrtý měsíc, duben. Tento měsíc je pojmenován podle latinského slova "aperire", což znamená otevřít. Toto je doba, kdy se pupeny na stromech a květiny začínají otevírat, označujíc začátek jara. Ve starověkém Římě se v dubnu oslavovala slavnost "Cereálie", která byla věnována bohyni Ceres, patronce zemědělství.

May - Květen

Výslovnost - Mej
květen je pojmenován po římské bohyni plodnosti Maii. Květen byl dobou hojnosti a růstu, protože se začaly objevovat plodiny a zvířata rodila. V některých evropských zemích se v květnu stále oslavuje slavnost "Beltane", která slaví návrat jara a hojnost přírody.

June - Červen

Výslovnost - Džůn
Červen byl populárním měsícem pro svatby v antickém Římě a v některých kulturách se tato tradice stále udržuje. Je pojmenován po římské bohyni Juno, patronce manželství a porodu. 

July - Červenec

Výslovnost - Džuláj
Červenec je pojmenován po Juliusi Caesarovi, slavném římském generálovi a státníkovi, který se narodil v červenci. Červenec znamená vrchol léta a na severní polokouli přináší nejteplejší počasí a nejdelší dny v roce. V USA se v červenci slaví Den nezávislosti a mnoho lidí využívá tohoto měsíce k dovolené.

August - Srpen

Výslovnost - Ógst
Srpen je pojmenován po římském císaři Augustovi, který byl prvním římským císařem a vládl od roku 27 př. n. l. do své smrti v roce 14 n. l. Srpen je často spojován s koncem léta a začátkem podzimu, kdy se začíná sklizeň a příroda se připravuje na zimu.    

September - Září

Výslovnost - Septembr
Název září pochází z latinského slova "septem", což znamená sedm. Září byl původně sedmým měsícem v římském kalendáři. Září znamená konec léta a začátek podzimu na severní polokouli, kdy se začínají listy měnit na různé barvy a mnoho lidí se připravuje na návrat do školy nebo do práce po letních prázdninách.

October - Říjen

Výslovnost - Oktoubr
Název říjen pochází z latinského slova "octo", což znamená osm. Říjen byl původně osmým měsícem v římském kalendáři. Říjen znamená uprostřed podzimu na severní polokouli, kdy se začíná sklízet úroda a příroda se připravuje na zimu. Říjen také zahrnuje Halloween, který má svůj původ v keltské tradici a slaví se v mnoha zemích.

November - Listopad

Výslovnost - Novembr
Název listopad pochází z latinského slova "novem", což znamená devět. Listopad byl původně devátým měsícem v římském kalendáři. Listopad znamená konec podzimu a začátek zimy na severní polokouli, kdy se příroda stává chladnější a mnoho druhů zvířat se připravuje na zimní spánek. V USA se v listopadu slaví Den veteránů a Den díkůvzdání, který je věnován oslavě úrody a vděčnosti.

December - Prosinec

Výslovnost - Disembr
Název prosinec pochází z latinského slova "decem", což znamená deset. Prosinec znamená zimní období na severní polokouli, kdy se teploty ochlazují a mnoho druhů zvířat hibernuje. V prosinci se slaví Vánoce, které jsou věnovány oslavě narození Ježíše Krista a v mnoha zemích jsou spojeny s tradicemi, jako jsou vánoční stromky a dárky. Pro mnoho lidí je prosinec nejvíce očekávaným měsícem v roce kvůli atmosféře a slavnostním aktivitám, které přináší.

Závěr

Znalost anglických měsíců je základním kamenem pro efektivní komunikaci v angličtině. Ať už jste učitel angličtiny nebo student, měli byste věnovat dostatek času a pozornosti tomuto důležitému tématu. Při použití různých technik a aktivit můžete učinit proces učení anglických měsíců zábavným a poutavým.Související články

S Just English pracuji na...

S Just English pracuji na své angličtině už skoro rok a jako největší plus vidím možnost individuálního zaměření se na témata, která mně zajímají a nastavení nejen počtu hodin a termínů, ale taky úrovně jazyka dle mých potřeb. Celá výuka probíhá online a je pro mně velkou časovou úsporou. Za tu dobu jsem rozhodně zlepšila svoje komunikační dovednosti tak, abych bez obtíží zvládala běžné situace, se kterými se setkávám při mých častých soukromých i pracovních cestách do zahraničí.

Marie Chadimová - MUDr Marie Chadimová

Marie Chadimová MUDr Marie Chadimová

Překvapil mě profesionální...

Překvapil mě profesionální a zároveň přátelsky přístup lektorů - kteří mi vždy věděli poradit a donutili mě mluvit. Teď mám spiš větší potíž složit českou větu než anglickou - díky Justenglish se mi zlepšila angličtina ale i přemýšlení v anglickým jazyku. Za mě super služba !:-)

Václav Marada - Osobní trenér

Václav Marada Osobní trenér

Proč právě Justenglish ?...

Proč právě Justenglish ? Přihlásila jsem se tehdy na soukromé lekce k Danovi protože se mi líbila jeho výuka a to jak věci vysvětluje.Taky jsem si hrozně myslela že umím skvěle anglicky. No... neuměla jsem.? Hrozně mě bavilo, že jsme každou lekci probírali něco jiného i to, že lektor vždy vyšel časově vstříc. Stejně tak druhá lektorka Jitka. Byla hrozně milá a vše perfektně vysvětlila. Hrozně moc mi to pomohlo…opravdu s Vámi probírají to co zrovna potřebujete. A v budoucnu chci určitě pokračovat a Všem to doporučuji.

Kristýna Menšíková - Innovative sensor technology

Kristýna Menšíková Innovative sensor technology

Eliška Junková HR Manager

“Maan whasup“ – asi takhle...

“Maan whasup“ – asi takhle začínala každá hodina :D Každou hodinu jsme s Lukášem kecali o něčem jiném a mně ani nepřišlo, že se učím. Za mě super!

Lubos zach UX/UI designer

Kurzy jen a jen doporučuji....

Kurzy jen a jen doporučuji. Větší část roku nyní pobýváme v zahraničí a byla jsem docela ztracená, potřebovala jsem mluvit. Dan se mě ujal a hravou formou jsem konverzovala. Časový posun a větší vzdálenost není překážka. Můžete se učit odkudkoliv!!!

Radka Nováková - Podnikatelka v IT

Radka Nováková Podnikatelka v IT

Na první hodině jsem byl...

Na první hodině jsem byl tak nervózní, že ze mě nevypadly ani 3 slova. Po 2 letech už se na hodiny těším jako na pokec s kamarádem, kde probereme vše od holek až po politiku. Že jsem se k tomu naučil výborně mluvit už mi přijde jen jako příjemný bonus :)

Martin Beran SW Test Engineer

Všem moc doporučuji...

Všem moc doporučuji jazykovou školu Just English. Zatím jsem zde absolvovala dva kurzy s českými lektory. Každá hodina byla vedena v přátelské atmosféře, dobře připravená, a rychle utíkala. Nejvíce oceňuji individuální přístup, dobrou komunikaci a možnost si plánovat hodiny podle potřeb. Nyní se těším na další kurz s rodilým mluvčím.

Kateřina Hamrová - Self employed HR

Kateřina Hamrová Self employed HR

V práci mi oznámili, že...

V práci mi oznámili, že jedu za měsíc do Německa, zastupovat naší firmu... Objednala jsem si kurz s rodilým mluvčím, že mě to alespoň lépe připraví. A fakt že jo! Do Německa jedu v pátek. Furt jsem hodně nervózní, ale už ne kvůli angličtině

Jana Hulcová Market research analyst

Kurz s Gregem byl zážitek,...

Kurz s Gregem byl zážitek, který si ráda zopakuju! Měla jsem strach, jestli mu budu rozumět, ale na první hodině se ukázalo, že mluví i trochu česky a jeho oblíbené slovo jsou “špekáčky“ :D

Linda Svobodová HR manažer

Poslední šance! Tohle jsem...

Poslední šance! Tohle jsem řekla při první hodině. “Tohle je poslední šance co tomu dávám“. A z poslední šance bylo 8 měsíců pravidelných lekcí a callů, které jsem si bez pochyb užila!

Lucie Ptáčková - Design & Interiér

Lucie Ptáčková Design & Interiér

10/10 za přizpůsobivost!...

10/10 za přizpůsobivost! Každý týden mám program jiný a lektoři mi vždy vyšli vstříc!

Adam Kučera Obchodní zástupce

Poptávali jsme rodilého...

Poptávali jsme rodilého mluvčího a Grega si nemůžeme vynachválit. Ze začátku jsme se trochu obávali britského přízvuku, protože se nakláníme spíše k tomu americkému, ale ukázalo se, že to byla správná volba. Prozatím má každý z týmu hodinu týdně, ale už teď plánujeme přidávat!

Vojtěch Král - Decathlon – Smíchov

Vojtěch Král Decathlon – Smíchov

Vybral jsem si jejich...

Vybral jsem si jejich intenzivní měsíční kurz s Angličanem Gregem a už během týdne jsem díky intenzitě kurzu začal daleko více přemýšlet v angličtině. Greg odstranil překážky, které mi bránily v rychlém vyjadřování, postupně zrychlil konverzaci, naučil mě spoustu slov i frází a hlavně jsem díky tomuto kurzu přestal mít strach z angličtiny. Po intenzivním kurzu jsem s Gregem pokračoval ještě několik měsíců a myslím, že brzy si s ním zaplatím další lekce. Doporučují vřelé všem.

Pavel Szabo - Full-Stack Developer

Pavel Szabo Full-Stack Developer

Každá hodina byla parádní....

Každá hodina byla parádní. Byl tam balanc mezi gramatikou a konverzací a to mi vyhovovalo. Určitě pokračuju dál!

Filip Strach Freelancer

Nezajímala mě tolik...

Nezajímala mě tolik gramatika (tu jakž takž zvládám) ale hlavně konverzace. Podle toho taky vypadaly hodiny. Mohu s radostí doporučit!

Marcela Chvojková Focení / Design

Měla jsem 2 měsíce před...

Měla jsem 2 měsíce před odcestováním do Kanady. Moje angličtina nebyla špatná, ale styděla jsem se mluvit. Rozuměla jsem téměř všemu, ale něco ze sebe vymáčknout byl oříšek. Zvolila jsem variantu kurzu s rodilým mluvčím a dodalo mi to sebevědomí, které jsem k odcestování potřebovala.

Lenka Floriánová Studentka

Už jsem vystřídala v...

Už jsem vystřídala v JustEnglish 3 lektory a asi je těžké říct, který byl lepší. Každý učí v něčem trochu jinak a to mě na tom baví! Pokračuju dál!

Markéta Lechová Human resources assistant

Dávám 8/10. Bod dolů za to...

Dávám 8/10. Bod dolů za to že mě Dan vyměnil a dal mě jinému lektorovi, abych se prý posouval. Další bod dolů, že ten další lektor to udělal taky :D Nee, tenhle koncept je fakt super! To střídání lektorů je fajn změna, za 4 měsíce jsem už měl lekce s rodilým a to byl i ten cíl!

Luboš Kříž Specialista na kontrolu kvality

Děkuji za skvělé kurzy,...

Děkuji za skvělé kurzy, které jsem u Vás absolvovala. Domluva s lektory byla velmi fexibilní - bylo možné domluvit si termín podle potřeby (např. i později večer), mohla jsem si vybrat česky mluvícího lektora i rodilého mluvčího a domluvit se s nimi průběh lekce přesně podle svých potřeb. Oba lektoři, které jsem měla, byli výborní a navíc mě dokázali i psychicky podporovat :-) Díky tomu se mi podařilo zvládnout jednu náročnou pracovní záležitost v angličtině a konečně jsem se zbavila hrůzy z komunikace v cizím jazyce :-) Ještě bych chtěla dodat, že momentálně absolvuje kurz němčiny můj syn a i on je velmi spokojený.

Klára Mezihoráková HR Administrativa

"Nejvíc mně vyhovuje časová...

"Nejvíc mně vyhovuje časová flexibilita lektorů. Domlouvání termínu týden předem je přesně to, co potřebuji!"

Tereze Veselá Asistentka vedení

Potřeboval jsem se...

Potřeboval jsem se rozmluvit a ukázat manželce že není sama, kdo si dokáže na dovolený objednat pití. Tohle už zvládnu bez problémů, ale furt je na čem pracovat.

Michael Zima Realitní makléř

Odkoupila nás zahraniční...

Odkoupila nás zahraniční firma a meeting v angličtině jsou každý týden. Honza mě ale na všechno skvěle připraví a projdeme si vždy to, co potřebuju. Do 2 měsíců bych chtěl začít s rodilým mluvčím.

Tomáš Rožánek Systems analyst

Absolvoval jsem intenzivní...

Absolvoval jsem intenzivní kurz s rodilým mluvčím Gregorym. Byl jsem absolutně spokojen s vedením hodin a přípravou materiálu od lektora. Kurz mi pomohl rozmluvit se po delší pauze s angličtinou. Mohu vřele doporučit. Danny

Danny Cellar Zakladetel: Tojevono Urban Apparel merch

Skurzem jsem byla velice...

Skurzem jsem byla velice spokojená. Na první hodině jsem byla trochu ve stresu a bála se, co se po mně bude chtít, ale každá hodina byla velice individuální a zaměřená přesně na to, co jsem zrovna potřebovala. Ze všeho nejvíce mi vyhovovala časová flexibilita lektora a jeho přístup k výuce. Mohla jsem se zeptat kdykoliv na cokoliv a vždy mi to bylo skvěle vysvětleno. Nikdy to nebylo něco, na co bych se netěšila.

Kristýna Kohoutová

Že se někdy budu učit z...

Že se někdy budu učit z auta mě nenapadlo. Ale na dotaz jestli bychom si někdy mohli dát lekci z auta mi zatím každý lektor vyhověl. Ušetřilo mi to spoustu času! Takže VELKÉ díky za přizpůsobivost!

Kamil Matoušek Poradce

Kurz s pani Jitkou bol fakt...

Kurz s pani Jitkou bol fakt super, prvýkrát som sa fakt tešila na každú angličtinu, konečne sa už menej bojím rozprávať anglicky, zacala som ju intenzívnejšie využívať aj v práci, čo by som predtým vôbec nebola schopná a vyvolalo by to vo mne veľký stres. Takze moc ďakujem a veľmi odporúčam, jedine čo ľutujem, že som nezacala skôr, keďže vás uz sledujem dlhšiu dobu. Rada by som vyzdvihla prispôsobivosť klientovi. Naozaj sa dá ľudsky, priateľsky dohodnúť na čase, takze ten cas nie je striktne daný.

Eva Dihn Thi Studentka vysoké školy

Honza mě skvěle připravil...

Honza mě skvěle připravil na pohovory. Dokázal mě rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.Honza mě skvěle připravil na pohovory. Respektive mě dokázal rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.

Veronika Hilšová Daňová účetní

Kurz byl fajn, odpovídal...

Kurz byl fajn, odpovídal mým požadavkům. Lektorka byla moc milá, ochotná povídat si na jakékoliv téma. Nebyl problém se s ní domluvit na čase lekcí. Oceňuji otevřenost lektorky, nebylo třeba se bát říct nějakou chybu.

Amélie Magdáléna Mlčochová

Byla jsem hrozně nervózní a...

Byla jsem hrozně nervózní a myslela si, že nedokážu mluvit. S Danem jsme první hodinu celou “prokecali“ a já byla překvapená, že to vlastně jde. Děkuju moc a rozhodně pokračuju dál!

Klára Doležalová Gastronomie & Hotelnictví

Jazykovka, která vás nadchne

Co nás odlišuje? Je toho spousta, vybrali jsme ale 2 hlavní věci!

Zaprvé, náš přístup!

Dbáme na to, aby v našem týmu byli pouze lidi, kteří jsou pozitivně naladění, mají touhu zlepšit svět a výuka je zkrátka baví. Proto se u nás nesetkáte s nikým, kdo by vedl výuku za pomoci učebnic jako učitelka matiky na střední.

Zadruhé, neučíme blbosti ani učebnicové tabulky!

Předbudoucí čas je zajímavá věc, ale než si v hlavě poskládáte větu a řeknete jí, tak si člověk může dojít na záchod a zpátky. Jde nám tedy hlavně o to, abyste dokázali používat angličtinu v běžných situacích a 10 minut se na to nepřipravovali.

Proč si vybrat právě JustEnglish