Efektivní angličtina

5 tipů pro rychlé a efektivní rozmluvení

Ať už je vaše motivace ke zlepšení angličtiny jakákoliv, věřte, že se nejedná o špatné rozhodnutí. Dennodenně slýchám mnohé studenty stěžovat si na svoji angličtinu, přesto jsou však schopni napsat velmi slušný sloh s minimem chyb. V tomto článku se podíváme na nejběžnější strategie, kterými se svých obav snadno zbavíte a brzy budete mluvit jako rodilý mluvčí!

5 tipů pro rychlé a efektivní rozmluvení

Angličtina je bezesporu jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě, přesto je pro hromadu lidí noční můrou. Jejich příprava spočívá především na bázi distanční výuky formou pracovních listů, které je naučí skvěle gramatiku i slovíčka, nikoliv však mluvit. Snadno se pak může stát, že budete od pracovního pohovoru vyhozeni právě díky své komunikaci, protože se zkrátka necháte ovládnout stresem a svou nedokonalostí, která zabrání sestavení kloubné věty. Není to ale škoda, když se snadno můžete rozmluvit i doma, z vlastní iniciativy a zdarma? 

Pro velké množství firem je schopnost komunikace v cizím jazyce zásadní pro přijetí uchazeče. Takové firmy si často proces přijímacího řízení zjednodušují nutností certifikátu, o kterém jsme hovořili v předešlém článku (nejčastěji úroveň B2 - FCE nebo C1 - CAE). Zaměstnavatelé, kteří certifikát nepožadují, pak často vyžadují doložení maturitního vysvědčení nebo se o vaší úrovni angličtiny přesvědčí na vlastní kůži položením několika obecných otázek. Nenechte se v takových okamžicích ovládnout stresem, věřte, že se nemáte za co stydět - přesto však nespoléhejte na náhodu a na pohovor se dopředu připravte. Rozmluvení je vhodné i bezprostředně před pohovorem, ať už anglicky nebo česky.

Sledování seriálů a filmů jako základ

Jak jsme již mnohokrát v našich článcích popisovali, sledování seriálů není jen aktivitou pro povaleče a pohodáře, kteří si napínavými ději krátí svá odpoledne. Ba naopak - spojení příjemného a užitečného je v případě seriálů jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se naučit angličtinu nejen přijímat, ale především s ní pracovat. Některé seriály mohou být často složité a plné slangových výrazů, proto pro začátek doporučujeme vybrat některé osvědčené klasiky z nabídky

Pro začátek je nejlepší zvolit filmy a seriály s titulky, které vám pomohou špatné a emočně zabarvené výrazy rozluštit. Počítejte také s tím, že svůj oblíbený seriál budete muset často zastavovat a vracet, jelikož tempo některých pasáží může být příliš rychlé pro pochopení. Nebojte však, brzy se naučíte sledovat bez přerušení. Pro lepší rozmluvení je vhodné vybrat seriály s kratšími díly, ideálně do 30 minut, a na jejich konci si vždy shrnout ústně jejich obsah. Vhodný může být i rozhovor s přáteli nebo rodiči, kterým můžete povyprávět o ději epizody. Dejte si jen pozor, abyste neprozradili zápletku! ?

Mluvte sami k sobě, ať už nahlas nebo v hlavě

Jedno z nejlepších a nejrychlejších pravidel pro rozmluvení spočívá pouze ve vaší kreativitě. Ať už máte dobrou či špatnou náladu, měli byste se naučit otevřeně hovořit o svých pocitech. Proč ale tuto aktivitu nespojit zároveň s vlastní edukací? Zkuste si například nyní popsat své pocity, převyprávět sobě nebo někomu blízkému svůj den, své zážitky, zkušenosti nebo se zaměřte na vlastní popis, jako byste se představovali cizímu člověku. Ať už si vyberete kteroukoliv možnost, podstatné je, že si budete sami se sebou povídat. Ideálně začněte nejdříve popisem prostředí, ve kterém se nacházíte - zaměřte se na detaily, zkuste si nejprve vybavit slovíčka a poté je spojte do jednoduchých vět. Takto popište postupně vše, co vidíte nebo cítíte. Snažte se zároveň mluvit a popisovat nějaký venkovní prostor, kde se mnoho věcí stále mění - nestane se tak, že vyčerpáte všechny své nápady a druhý den byste neměli o čem povídat. Snažte se o takový rozhovor klidně víckrát denně, kdykoliv budete mít volnou chvilku. A hlavně - nemějte strach polohlasně mluvit, protože angličtina ve vaší hlavě vždycky bude znít lépe. Postavte se svému strachu čelem a zkuste si najít kamaráda, se kterým si budete moct jedenkrát denně zavolat a 5 minut si anglicky popovídat. Nezáleží na tématu, záleží na jazyku, kterým budete mluvit!

Aplikace jako každodenní připomínka vaší krátké lekce

Dalším efektivním a často doporučovaným způsobem je využití nejrůznějších aplikací, které vám každý den připomenou vaši krátkou lekci angličtiny. Některé z nich v současnosti umí dokonce otestovat vaši schopnost plynně hovořit, proto neváhejte a dejte jim šanci. Nejlepších 5 aplikací pro výuku angličtiny jsme pro vás také zpracovali do krátkého článku, proto si stačí nyní jen vybrat.

Kromě výše zmíněných aplikací je vhodné zmínit i spojení AI a tradiční výukové aplikace English Central. Ta díky speciálně trénovanému modelu dokáže rozpoznat vaši výslovnost a dikci, kterou následně opraví a zhodnotí obdobně jako rodilý mluvčí. Přístup do aplikace je však zpoplatněn, v současnosti se členství pohybuje mezi 20 a 35 USD měsíčně (záleží na délce předplatného). Aplikace je víceméně primárně pro pokročilé, proto doporučujeme začít s neplacenými alternativami.

Poslechem k úspěchu a kouzelné slovíčko “lyrics”, které z vás udělá zpěváka za pár minut?

Skvělým způsobem na rozmluvení není jen hlasité předčítání anglických knížek, které ovšem také doporučujeme vyzkoušet, ale i zpívání. Vsadím se, že znáte nespočet anglických písniček, u kterých si zvldánete melodii broukat celý den, ale slova už pokulhávají. Není to škoda?

Zaměřte se na svou oblíbenou skladbu, najděte si ji na YouTube nebo jiné streamovací platformě, zapněte si titulky a začněte zpívat. Pokud budou pro vás titulky příliš rychlé, zkuste nejprve vybrat pomalejší skladbu, poté zpomalit rychlost přehrávání videa na x0.75 nebo si najděte přepis do psaného textu tak, abyste viděli celou písničku naráz. Většina českých i zahraničních skladeb má svůj lyrics na této stránce, proto se nestyďte a probuďte svou pěveckou duši ihned po dočtení tohoto článku! Dejte si ale pozor na přesnost vyslovovaných výrazů, snažte se zaměřit více na jednotlivá slova a věty než na udržení stejného tempa a rytmu se skladbou. To vás totiž velmi rychle dokáže posunout dál.

Kromě poslouchání a zpívání svých oblíbených skladeb nesmíme zapomenout i na poslech anglických zpráv, které jsou v post-covidové době stále více populární. Mezi nejpreferovanější zahraniční weby s aktualitami patří např. “6 minute English” na webu BBC, kde jsou každý den k dispozici kromě 6 minut angličtiny i jiné reportážní vstupy, rozhovory, dialogy, slovíčka, videa nebo podcasty. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s poslechem tohoto rádia přes aplikaci Spotify, díky které jsem každé ráno v obraze.

Pokud preferujete zjednodušenou verzi hlavních BBC zpráv, vhodnou volbou, zejména pro začátečníky, může být i poslech české verze tohoto rádia například při cestě autem. Ať už v autě trávíte denně 10 minut nebo 10 hodin, stále je to čas, který můžete spojit se seberozvojem a zlepšením své angličtiny. Vzhledem k tomu, že má stanice rozdílné frekvence napříč republikou, je potřeba ji dohledat dle vaší lokace ?

Buďte zvídaví, družte se, nemějte strach, mluvte!

Pokud máte příležitost a volný čas, chopte se každé příležitosti, ze které kouká potenciální rozhovor. Ať už půjdete přiležitosti naproti nebo někoho potkáte náhodou, nebojte se na něj promluvit. Pamatujte však, že slušné chování pozdvihne v očích každého úroveň naší země stejně jako vás samotných, proto se nestrachujte pomoci, pokud vidíte, že je někdo např. ztracený nebo zmateně hledá v Google mapách cestu na vlak. Zkuste se vžít do opačné role a představte si, že by někdo takto anglicky pomohl vám. Nezáleží na vašem levelu angličtiny, záleží především na ochotě jít do situace po hlavě a nebát se mluvit. Pokud se vám nedaří najít žádné místo s cizinci ve vašem městě, zkuste také vyhledat tyto možnosti na internetu. Prakticky v každém větším městě existuje mnoho kaváren, pivnic nebo spolků, které sdružují zahraniční cestovatele. Velmi oblíbenou možností je, zejména pak pro studenty, program Erasmus, který nabízí týdenní i několikaměsíční pobyty v zahraničí, které vám také pomohou s odbouráním strachu z mluvení. 


Ať už jsou vaše možnosti jakékoliv, zlepšit se můžete kdykoliv i kdekoliv hned teď. V neposlední řadě vám také doporučujeme naše rodilé mluvčí, se kterými bude rozmluvení otázkou několika málo lekcí. Hlavně nezapomeňte na zlaté pravidlo - mluvit, mluvit, mluvit! Nikdy není pozdě na to se zlepšit!

Související články

S Just English pracuji na...

S Just English pracuji na své angličtině už skoro rok a jako největší plus vidím možnost individuálního zaměření se na témata, která mně zajímají a nastavení nejen počtu hodin a termínů, ale taky úrovně jazyka dle mých potřeb. Celá výuka probíhá online a je pro mně velkou časovou úsporou. Za tu dobu jsem rozhodně zlepšila svoje komunikační dovednosti tak, abych bez obtíží zvládala běžné situace, se kterými se setkávám při mých častých soukromých i pracovních cestách do zahraničí.

Marie Chadimová - MUDr Marie Chadimová

Marie Chadimová MUDr Marie Chadimová

Překvapil mě profesionální...

Překvapil mě profesionální a zároveň přátelsky přístup lektorů - kteří mi vždy věděli poradit a donutili mě mluvit. Teď mám spiš větší potíž složit českou větu než anglickou - díky Justenglish se mi zlepšila angličtina ale i přemýšlení v anglickým jazyku. Za mě super služba !:-)

Václav Marada - Osobní trenér

Václav Marada Osobní trenér

Proč právě Justenglish ?...

Proč právě Justenglish ? Přihlásila jsem se tehdy na soukromé lekce k Danovi protože se mi líbila jeho výuka a to jak věci vysvětluje.Taky jsem si hrozně myslela že umím skvěle anglicky. No... neuměla jsem.? Hrozně mě bavilo, že jsme každou lekci probírali něco jiného i to, že lektor vždy vyšel časově vstříc. Stejně tak druhá lektorka Jitka. Byla hrozně milá a vše perfektně vysvětlila. Hrozně moc mi to pomohlo…opravdu s Vámi probírají to co zrovna potřebujete. A v budoucnu chci určitě pokračovat a Všem to doporučuji.

Kristýna Menšíková - Innovative sensor technology

Kristýna Menšíková Innovative sensor technology

Eliška Junková HR Manager

“Maan whasup“ – asi takhle...

“Maan whasup“ – asi takhle začínala každá hodina :D Každou hodinu jsme s Lukášem kecali o něčem jiném a mně ani nepřišlo, že se učím. Za mě super!

Lubos zach UX/UI designer

Kurzy jen a jen doporučuji....

Kurzy jen a jen doporučuji. Větší část roku nyní pobýváme v zahraničí a byla jsem docela ztracená, potřebovala jsem mluvit. Dan se mě ujal a hravou formou jsem konverzovala. Časový posun a větší vzdálenost není překážka. Můžete se učit odkudkoliv!!!

Radka Nováková - Podnikatelka v IT

Radka Nováková Podnikatelka v IT

Na první hodině jsem byl...

Na první hodině jsem byl tak nervózní, že ze mě nevypadly ani 3 slova. Po 2 letech už se na hodiny těším jako na pokec s kamarádem, kde probereme vše od holek až po politiku. Že jsem se k tomu naučil výborně mluvit už mi přijde jen jako příjemný bonus :)

Martin Beran SW Test Engineer

Všem moc doporučuji...

Všem moc doporučuji jazykovou školu Just English. Zatím jsem zde absolvovala dva kurzy s českými lektory. Každá hodina byla vedena v přátelské atmosféře, dobře připravená, a rychle utíkala. Nejvíce oceňuji individuální přístup, dobrou komunikaci a možnost si plánovat hodiny podle potřeb. Nyní se těším na další kurz s rodilým mluvčím.

Kateřina Hamrová - Self employed HR

Kateřina Hamrová Self employed HR

V práci mi oznámili, že...

V práci mi oznámili, že jedu za měsíc do Německa, zastupovat naší firmu... Objednala jsem si kurz s rodilým mluvčím, že mě to alespoň lépe připraví. A fakt že jo! Do Německa jedu v pátek. Furt jsem hodně nervózní, ale už ne kvůli angličtině

Jana Hulcová Market research analyst

Kurz s Gregem byl zážitek,...

Kurz s Gregem byl zážitek, který si ráda zopakuju! Měla jsem strach, jestli mu budu rozumět, ale na první hodině se ukázalo, že mluví i trochu česky a jeho oblíbené slovo jsou “špekáčky“ :D

Linda Svobodová HR manažer

Poslední šance! Tohle jsem...

Poslední šance! Tohle jsem řekla při první hodině. “Tohle je poslední šance co tomu dávám“. A z poslední šance bylo 8 měsíců pravidelných lekcí a callů, které jsem si bez pochyb užila!

Lucie Ptáčková - Design & Interiér

Lucie Ptáčková Design & Interiér

10/10 za přizpůsobivost!...

10/10 za přizpůsobivost! Každý týden mám program jiný a lektoři mi vždy vyšli vstříc!

Adam Kučera Obchodní zástupce

Poptávali jsme rodilého...

Poptávali jsme rodilého mluvčího a Grega si nemůžeme vynachválit. Ze začátku jsme se trochu obávali britského přízvuku, protože se nakláníme spíše k tomu americkému, ale ukázalo se, že to byla správná volba. Prozatím má každý z týmu hodinu týdně, ale už teď plánujeme přidávat!

Vojtěch Král - Decathlon – Smíchov

Vojtěch Král Decathlon – Smíchov

Vybral jsem si jejich...

Vybral jsem si jejich intenzivní měsíční kurz s Angličanem Gregem a už během týdne jsem díky intenzitě kurzu začal daleko více přemýšlet v angličtině. Greg odstranil překážky, které mi bránily v rychlém vyjadřování, postupně zrychlil konverzaci, naučil mě spoustu slov i frází a hlavně jsem díky tomuto kurzu přestal mít strach z angličtiny. Po intenzivním kurzu jsem s Gregem pokračoval ještě několik měsíců a myslím, že brzy si s ním zaplatím další lekce. Doporučují vřelé všem.

Pavel Szabo - Full-Stack Developer

Pavel Szabo Full-Stack Developer

Každá hodina byla parádní....

Každá hodina byla parádní. Byl tam balanc mezi gramatikou a konverzací a to mi vyhovovalo. Určitě pokračuju dál!

Filip Strach Freelancer

Nezajímala mě tolik...

Nezajímala mě tolik gramatika (tu jakž takž zvládám) ale hlavně konverzace. Podle toho taky vypadaly hodiny. Mohu s radostí doporučit!

Marcela Chvojková Focení / Design

Měla jsem 2 měsíce před...

Měla jsem 2 měsíce před odcestováním do Kanady. Moje angličtina nebyla špatná, ale styděla jsem se mluvit. Rozuměla jsem téměř všemu, ale něco ze sebe vymáčknout byl oříšek. Zvolila jsem variantu kurzu s rodilým mluvčím a dodalo mi to sebevědomí, které jsem k odcestování potřebovala.

Lenka Floriánová Studentka

Už jsem vystřídala v...

Už jsem vystřídala v JustEnglish 3 lektory a asi je těžké říct, který byl lepší. Každý učí v něčem trochu jinak a to mě na tom baví! Pokračuju dál!

Markéta Lechová Human resources assistant

Dávám 8/10. Bod dolů za to...

Dávám 8/10. Bod dolů za to že mě Dan vyměnil a dal mě jinému lektorovi, abych se prý posouval. Další bod dolů, že ten další lektor to udělal taky :D Nee, tenhle koncept je fakt super! To střídání lektorů je fajn změna, za 4 měsíce jsem už měl lekce s rodilým a to byl i ten cíl!

Luboš Kříž Specialista na kontrolu kvality

Děkuji za skvělé kurzy,...

Děkuji za skvělé kurzy, které jsem u Vás absolvovala. Domluva s lektory byla velmi fexibilní - bylo možné domluvit si termín podle potřeby (např. i později večer), mohla jsem si vybrat česky mluvícího lektora i rodilého mluvčího a domluvit se s nimi průběh lekce přesně podle svých potřeb. Oba lektoři, které jsem měla, byli výborní a navíc mě dokázali i psychicky podporovat :-) Díky tomu se mi podařilo zvládnout jednu náročnou pracovní záležitost v angličtině a konečně jsem se zbavila hrůzy z komunikace v cizím jazyce :-) Ještě bych chtěla dodat, že momentálně absolvuje kurz němčiny můj syn a i on je velmi spokojený.

Klára Mezihoráková HR Administrativa

"Nejvíc mně vyhovuje časová...

"Nejvíc mně vyhovuje časová flexibilita lektorů. Domlouvání termínu týden předem je přesně to, co potřebuji!"

Tereze Veselá Asistentka vedení

Potřeboval jsem se...

Potřeboval jsem se rozmluvit a ukázat manželce že není sama, kdo si dokáže na dovolený objednat pití. Tohle už zvládnu bez problémů, ale furt je na čem pracovat.

Michael Zima Realitní makléř

Odkoupila nás zahraniční...

Odkoupila nás zahraniční firma a meeting v angličtině jsou každý týden. Honza mě ale na všechno skvěle připraví a projdeme si vždy to, co potřebuju. Do 2 měsíců bych chtěl začít s rodilým mluvčím.

Tomáš Rožánek Systems analyst

Absolvoval jsem intenzivní...

Absolvoval jsem intenzivní kurz s rodilým mluvčím Gregorym. Byl jsem absolutně spokojen s vedením hodin a přípravou materiálu od lektora. Kurz mi pomohl rozmluvit se po delší pauze s angličtinou. Mohu vřele doporučit. Danny

Danny Cellar Zakladetel: Tojevono Urban Apparel merch

Skurzem jsem byla velice...

Skurzem jsem byla velice spokojená. Na první hodině jsem byla trochu ve stresu a bála se, co se po mně bude chtít, ale každá hodina byla velice individuální a zaměřená přesně na to, co jsem zrovna potřebovala. Ze všeho nejvíce mi vyhovovala časová flexibilita lektora a jeho přístup k výuce. Mohla jsem se zeptat kdykoliv na cokoliv a vždy mi to bylo skvěle vysvětleno. Nikdy to nebylo něco, na co bych se netěšila.

Kristýna Kohoutová

Že se někdy budu učit z...

Že se někdy budu učit z auta mě nenapadlo. Ale na dotaz jestli bychom si někdy mohli dát lekci z auta mi zatím každý lektor vyhověl. Ušetřilo mi to spoustu času! Takže VELKÉ díky za přizpůsobivost!

Kamil Matoušek Poradce

Kurz s pani Jitkou bol fakt...

Kurz s pani Jitkou bol fakt super, prvýkrát som sa fakt tešila na každú angličtinu, konečne sa už menej bojím rozprávať anglicky, zacala som ju intenzívnejšie využívať aj v práci, čo by som predtým vôbec nebola schopná a vyvolalo by to vo mne veľký stres. Takze moc ďakujem a veľmi odporúčam, jedine čo ľutujem, že som nezacala skôr, keďže vás uz sledujem dlhšiu dobu. Rada by som vyzdvihla prispôsobivosť klientovi. Naozaj sa dá ľudsky, priateľsky dohodnúť na čase, takze ten cas nie je striktne daný.

Eva Dihn Thi Studentka vysoké školy

Honza mě skvěle připravil...

Honza mě skvěle připravil na pohovory. Dokázal mě rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.Honza mě skvěle připravil na pohovory. Respektive mě dokázal rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.

Veronika Hilšová Daňová účetní

Kurz byl fajn, odpovídal...

Kurz byl fajn, odpovídal mým požadavkům. Lektorka byla moc milá, ochotná povídat si na jakékoliv téma. Nebyl problém se s ní domluvit na čase lekcí. Oceňuji otevřenost lektorky, nebylo třeba se bát říct nějakou chybu.

Amélie Magdáléna Mlčochová

Byla jsem hrozně nervózní a...

Byla jsem hrozně nervózní a myslela si, že nedokážu mluvit. S Danem jsme první hodinu celou “prokecali“ a já byla překvapená, že to vlastně jde. Děkuju moc a rozhodně pokračuju dál!

Klára Doležalová Gastronomie & Hotelnictví

Jazykovka, která vás nadchne

Co nás odlišuje? Je toho spousta, vybrali jsme ale 2 hlavní věci!

Zaprvé, náš přístup!

Dbáme na to, aby v našem týmu byli pouze lidi, kteří jsou pozitivně naladění, mají touhu zlepšit svět a výuka je zkrátka baví. Proto se u nás nesetkáte s nikým, kdo by vedl výuku za pomoci učebnic jako učitelka matiky na střední.

Zadruhé, neučíme blbosti ani učebnicové tabulky!

Předbudoucí čas je zajímavá věc, ale než si v hlavě poskládáte větu a řeknete jí, tak si člověk může dojít na záchod a zpátky. Jde nám tedy hlavně o to, abyste dokázali používat angličtinu v běžných situacích a 10 minut se na to nepřipravovali.

Proč si vybrat právě JustEnglish