Praktické rady a tipy

TOP 15 památek, které nesmíte v Londýně propásnout

Chystáte se na pracovní cestu nebo dovolenou do kolébky britské angličtiny, do hlavního města, do Londýna? Pak byste rozhodně neměli minout těchto 15 míst, které jsme letos sami prošli a ověřili, že jejich návštěva stojí skutečně za to! I když se vám nemusí podařit projít všechny, ze žádné památky zklamaní nebudete.

TOP 15 památek, které nesmíte v Londýně propásnout

Všichni známe zmatenou situaci těsně před odjezdem na dovolenou, kdy každý chaoticky rychle balí vše potřebné do kufrů a bojuje s rozměry zavazadla tak, aby v letadle co nejvíc ušetřil. Ačkoliv je v dané chvíli nejdůležitější právě zajištění cesty na letiště, stejně tak bychom měli mít připravené i jednotlivé dny v Londýně. Často se to však nestává a mnoho lidí nechá program v destinaci na náhodě, zejména pak na počasí. Věřte však, že vhodnou přípravou a návštěvou těchto 15 památek ani při nejmenším neprohloupíte!

Ať už se rozhodnete do Londýna cestovat vlastním vozem (pravděpodobně nejméně výhodná varianta vzhledem k poplatkům, které by bylo potřeba po příjezdu do Londýna uhradit), autobusem nebo letadlem, vždy mějte na paměti, že po proběhlém brexitu musíte prokázat svou totožnost cestovním pasem. Jinak by se mohlo snadno stát, že pro vás dovolená skončí ještě dříve, než začne. My jsme pro cestu do Londýna upřednostnili rychlost a pohodlí a využili levných letenek spol. Ryanair, díky kterým jsme na letišti Stansted Airport (STN) byli za necelé dvě hodiny. Jedná se o nízkorozpočtové letiště, které je mimojiné domovskou stanicí zmíněné společnosti, proto nemůžete čekat žádné nadprůměrné prostředí. Jeho největší nevýhoda však spočívá především v lokaci, která je necelých 60 km od centra Londýna, proto je třeba z letiště využít autobusového nebo vlakového spojení.

Rozhodnete-li se využít autobusu, variabilita zastávek je veliká. Dobře si proto před nástupem rozmyslete, na které stanici budete chtít vystoupit. Obecně je však nejjednodušší vystoupit v blízkosti Liverpool Street, která je důležitým dopravním uzlem a nachází se prakticky “co by kamenem dohodil” od všech hlavních památek. Ačkoliv po Londýně jezdí velké množství nadzemních i podzemních linek metra, finančně je výhodnější využít dvoupatrových autobusů. Nejen že máte možnost při průjezdu městem zahlédnout mnoho kuriozit a načerpat tak intenzivně atmosféru města, ale také samotná jízda v dvoupatrovém autobusu patří neodmyslitelně k tamějšímu prostředí. Pokud však máte v plánu po Londýně více cestovat, vyplatí se vám pořídit tzv. Oyster Card, díky které budete mít veškeré jízdy v MHD výrazně levnější. Dost už ale bylo o dopravě, jdeme rovnou k věci!

london-1211303_1280 

Buckingham Palace

Pravděpodobně hlavní středobod celého Londýna, od roku 1837 též královské sídlo, které je dějištěm nejrozmanitějších ceremonií. Samotná konstrukce je zajímavá i po architektonické stránce, komplex budov vykazuje rysy klasicistního a georgiánského stylu. Přímo před palácem se nachází tzv. Victoria Monument, který je zároveň cílovou destinací třídy The Mall, na které se konají nejrůznější průvody a přehlídky. Nejzajímavější atrakcí paláce je zřejmě vstupní brána, u které se každý den v 11:00 vystřídají ikoničtí členové královské gardy v typických červeno-černých uniformách. Samotné střídání slouží především jako zážitkový moment pro veřejnost, podívat se můžete zdarma, ale doporučujeme, zejména za pěkného počasí nebo víkendu, dorazit na místo s velkým předstihem - střídání stráží totiž chtějí vidět všichni! :)

Pokud vás historie paláce zajímá podrobněji, zvažte návštěvu v letních měsících, kdy jsou prostory otevřeny pro širší veřejnost. Za přibližně 30 liber budete mít možnost nahlédnout do jinak nepřístupného sídla královské rodiny, zhlédnete monumentální sály a zdobené pokoje. Vstupenky jsou však omezené, proto doporučujeme provést online rezervaci na oficiálním webu Buckinghamského paláce https://www.rct.uk/visit/buckingham-palace.

Big Ben

Nejznámější věžovitá stavba světa, jež je součástí nejvyšší Alžbětinské věže Westminsterského paláce, patří k největším pamětihodnostem celého hlavního města. Nachází se přímo u řeky Temže, nedaleko London Eye. Právě proto je návštěva těchto dvou monumentálních staveb často spojována. Hodinová věž o výšce bezmála 100 metrů je od roku 1987 zapsána i na seznamu UNESCO, stejně jako hlavní z 5 zvonů umístěných uvnitř věže - onen Big Ben (oficiálně The Great Bell) vážící přes 13 tun. Návštěva bude již brzy možná, v současnosti však stále čekáme na otevření po proběhlé rekonstrukci. Přesto však vřele doporučujeme se k místu přiblížit! 

London Eye

Pokud budete mít v Londýně čas a štěstí na turisty, neváhejte navštívit ani nejvyšší vyhlídkové kolo v Evropě, které bylo do svého chodu uvedeno v roce 1999. Jedná se o nejnavštěvovanější památku v tomto hlavním městě s výškou 135 metrů a celkem 32 prosklenými kapslemi, které pojmou až 25 cestujících (každá). Zajímavé je, že jedna z kapslí má odlišnou barvu - červenou. Přestože není tato buňka nikterak speciální (klimatizována je stejně jako ostatní), nese název Coronation Capsule jako připomínku 60. výročí korunovace bývalé královny. Možná vás překvapí i rychlost otáčení, která má k pouťovým kolům daleko - jedna otočka totiž trvá okolo 30 minut a atrakce funguje celý den bez zastavení. Z vlastní zkušenosti doporučujeme zakoupit vstupenku online a vyhnout se tak frontám, které mohou být i na několik hodin. Nezapomeňte také zvážit sdruženou vstupenku např. s lístkem do místního akvária, díky které můžete výrazně ušetřit.

Tower Bridge

Nejvýraznější a nejfrekventovanější most v celém Londýně spojující londýnské City s městskou částí Tower Hamlets nabízí mnoho aktivit. Pokud se už na most nedostanete v rámci okružní jízdy kteréhokoliv autobusu nebo přívozu, můžete se po mostě projet na kole, projít nebo proběhnout zcela zdarma. Pokud byste však chtěli na visuté prosklené mosty spojující jednotlivé věže, odkud je nádherný výhled na zbytek města, je potřeba zakoupit lístek a vyjít schody ukryté v jedné z věží. Zajímavostí je, že je most kvůli malé výšce zvedací a je do dnešní doby možné zahlédnout jeho konstrukci právě v této poloze.

The Shard

Pro pamětníky možná méně známý monument, přesto však jeden z nejvyšších. Jedná se o více než 300 metrů vysoký skleněný “střep” s 95 patry a 36 výtahy uvnitř. Kromě množství kanceláří a hotelových místností disponuje mrakodrap také vyhlídkovou plošinou, jež je umístěna ve výšce 244 metrů a nabízí unikátní podívanou z nejvyššího místa v celém Londýně. V současnosti je vyhlídka bohužel uzavřena, přesto se však počítá s jejím brzkým otevřením ještě před dokončením stavebních prací, které by bezprostředně neohrožovaly její chod. Cena vstupenek se pohybovala okolo 30 liber za dospělého.

buildings-1835643_1920 

Které další památky rozhodně stojí za to a proč?

  • Tower of London - Nejznámější památka připomínající krvavou minulost, jež sloužila dříve spíše jako obranná tvrz. Nachází se bezprostředně před Tower Bridge a jsou v ní uchovány Korunovační klenoty. Vstupné se pohybuje opět kolem 30 liber za dospělého.

  • British Museum - Muzeum chlubící se svými 8 miliony exponáty patří k největším na světě, především díky svému ranému otevření v roce 1753. Mezi hlavní úlovky patří např. Rosettská deska z Oddělení starověkého Egypta a Súdánu nebo kresby slavných autorů. Vstupné je zdarma!

  • Studio Harryho Pottera - Neuvěřitelný zážitek pro všechny milovníky Harryho Pottera. Po dokončení produkce filmů byly tyto ateliéry přestavěny v obrovskou expozici.

  • St. Paul's Cathedral - Sídlo biskupa anglikánské církve v Londýně pocházející ze 17. století je dle mnoha světových zdrojů řazena na první místo v žebříčku krásy. A nám nezbývá než tuto informaci s hrdostí potvrdit - rozhodně se návštěva vyplatí! ?

  • The Gherkin - Novofuturistická výšková budova dokončená v roce 2004 je jednou z atypických budov londýnského centra. Její tvar připomíná velkou okurku, proto ji nikdo ani oficiálním názvem “30 St Mary Axe” nenazývá. 

  • Hyde Park - Největší londýnský park o rozloze přes 2,5 km2 nabízí nejen skvělé místo pro procházky a šlapadla, ale také pro cyklistiku, míčové sporty, odpočinek nebo piknik ve společnosti veverek a kachen. Nejkrásnější je návštěva parku v podvečer, kdy je zde mnoho mladých lidí a příjemná atmosféra. Park často bývá považován i za symbol svobodného projevu a diskuze. 

  • Greenwich Observatory - Ačkoliv je v této čtvrti koncentrováno mnoho jiných památek, největší koncentrace turistů je tradičně na Prime Meridian of The World, tedy na observatoři, kde byl definován nultý poledník a s ním i spjatý světový čas.

  • Sky Garden - Tuto veřejnou zahradu najdete v moderním mrakodrapu z roku 2014 na adrese 20 Fenchurch Street až na střeše. Jediné doporučení je v rezervaci míst, která jsou sice bezplatná, ale kapacita zahrady je omezená. 

  • Trafalgar Square - Ikonické náměstí, které je dějištěm i mnoha významných demonstrací a událostí, zejména pak ke konci kalendářního roku. Mezi hlavní dominanty místa patří zejména Nelsonův sloup a přilehlá Národní galerie.

  • China Town - Naše závěrečné doporučení směřuje za dobrým jídlem. Pokud vás láká možnost ochutnat tradiční čínskou kuchyni, nikde jinde se vám to nepodaří pravděpodobně lépe než zde. Tak dobrou chuť!

Ať už se rozhodnete procestovat všechny nebo jen zlomek z našich tipů, věřte, že nebudete zklamaní. Londýn je neuvěřitelné místo s jedinečnou atmosférou, která vás pohltí ihned po příjezdu do této metropole a rozhodně nebudete návštěvy litovat. Budeme vám na cestách držet palce, přejeme hezké počasí a mnoho nových slovíček! P

P.S. Pokud jste Londýn již navštívili, přečtěte si také náš článek o dalších anglicky mluvících zemích!

Související články

S Just English pracuji na...

S Just English pracuji na své angličtině už skoro rok a jako největší plus vidím možnost individuálního zaměření se na témata, která mně zajímají a nastavení nejen počtu hodin a termínů, ale taky úrovně jazyka dle mých potřeb. Celá výuka probíhá online a je pro mně velkou časovou úsporou. Za tu dobu jsem rozhodně zlepšila svoje komunikační dovednosti tak, abych bez obtíží zvládala běžné situace, se kterými se setkávám při mých častých soukromých i pracovních cestách do zahraničí.

Marie Chadimová - MUDr Marie Chadimová

Marie Chadimová MUDr Marie Chadimová

Překvapil mě profesionální...

Překvapil mě profesionální a zároveň přátelsky přístup lektorů - kteří mi vždy věděli poradit a donutili mě mluvit. Teď mám spiš větší potíž složit českou větu než anglickou - díky Justenglish se mi zlepšila angličtina ale i přemýšlení v anglickým jazyku. Za mě super služba !:-)

Václav Marada - Osobní trenér

Václav Marada Osobní trenér

Proč právě Justenglish ?...

Proč právě Justenglish ? Přihlásila jsem se tehdy na soukromé lekce k Danovi protože se mi líbila jeho výuka a to jak věci vysvětluje.Taky jsem si hrozně myslela že umím skvěle anglicky. No... neuměla jsem.? Hrozně mě bavilo, že jsme každou lekci probírali něco jiného i to, že lektor vždy vyšel časově vstříc. Stejně tak druhá lektorka Jitka. Byla hrozně milá a vše perfektně vysvětlila. Hrozně moc mi to pomohlo…opravdu s Vámi probírají to co zrovna potřebujete. A v budoucnu chci určitě pokračovat a Všem to doporučuji.

Kristýna Menšíková - Innovative sensor technology

Kristýna Menšíková Innovative sensor technology

Eliška Junková HR Manager

“Maan whasup“ – asi takhle...

“Maan whasup“ – asi takhle začínala každá hodina :D Každou hodinu jsme s Lukášem kecali o něčem jiném a mně ani nepřišlo, že se učím. Za mě super!

Lubos zach UX/UI designer

Kurzy jen a jen doporučuji....

Kurzy jen a jen doporučuji. Větší část roku nyní pobýváme v zahraničí a byla jsem docela ztracená, potřebovala jsem mluvit. Dan se mě ujal a hravou formou jsem konverzovala. Časový posun a větší vzdálenost není překážka. Můžete se učit odkudkoliv!!!

Radka Nováková - Podnikatelka v IT

Radka Nováková Podnikatelka v IT

Na první hodině jsem byl...

Na první hodině jsem byl tak nervózní, že ze mě nevypadly ani 3 slova. Po 2 letech už se na hodiny těším jako na pokec s kamarádem, kde probereme vše od holek až po politiku. Že jsem se k tomu naučil výborně mluvit už mi přijde jen jako příjemný bonus :)

Martin Beran SW Test Engineer

Všem moc doporučuji...

Všem moc doporučuji jazykovou školu Just English. Zatím jsem zde absolvovala dva kurzy s českými lektory. Každá hodina byla vedena v přátelské atmosféře, dobře připravená, a rychle utíkala. Nejvíce oceňuji individuální přístup, dobrou komunikaci a možnost si plánovat hodiny podle potřeb. Nyní se těším na další kurz s rodilým mluvčím.

Kateřina Hamrová - Self employed HR

Kateřina Hamrová Self employed HR

V práci mi oznámili, že...

V práci mi oznámili, že jedu za měsíc do Německa, zastupovat naší firmu... Objednala jsem si kurz s rodilým mluvčím, že mě to alespoň lépe připraví. A fakt že jo! Do Německa jedu v pátek. Furt jsem hodně nervózní, ale už ne kvůli angličtině

Jana Hulcová Market research analyst

Kurz s Gregem byl zážitek,...

Kurz s Gregem byl zážitek, který si ráda zopakuju! Měla jsem strach, jestli mu budu rozumět, ale na první hodině se ukázalo, že mluví i trochu česky a jeho oblíbené slovo jsou “špekáčky“ :D

Linda Svobodová HR manažer

Poslední šance! Tohle jsem...

Poslední šance! Tohle jsem řekla při první hodině. “Tohle je poslední šance co tomu dávám“. A z poslední šance bylo 8 měsíců pravidelných lekcí a callů, které jsem si bez pochyb užila!

Lucie Ptáčková - Design & Interiér

Lucie Ptáčková Design & Interiér

10/10 za přizpůsobivost!...

10/10 za přizpůsobivost! Každý týden mám program jiný a lektoři mi vždy vyšli vstříc!

Adam Kučera Obchodní zástupce

Poptávali jsme rodilého...

Poptávali jsme rodilého mluvčího a Grega si nemůžeme vynachválit. Ze začátku jsme se trochu obávali britského přízvuku, protože se nakláníme spíše k tomu americkému, ale ukázalo se, že to byla správná volba. Prozatím má každý z týmu hodinu týdně, ale už teď plánujeme přidávat!

Vojtěch Král - Decathlon – Smíchov

Vojtěch Král Decathlon – Smíchov

Vybral jsem si jejich...

Vybral jsem si jejich intenzivní měsíční kurz s Angličanem Gregem a už během týdne jsem díky intenzitě kurzu začal daleko více přemýšlet v angličtině. Greg odstranil překážky, které mi bránily v rychlém vyjadřování, postupně zrychlil konverzaci, naučil mě spoustu slov i frází a hlavně jsem díky tomuto kurzu přestal mít strach z angličtiny. Po intenzivním kurzu jsem s Gregem pokračoval ještě několik měsíců a myslím, že brzy si s ním zaplatím další lekce. Doporučují vřelé všem.

Pavel Szabo - Full-Stack Developer

Pavel Szabo Full-Stack Developer

Každá hodina byla parádní....

Každá hodina byla parádní. Byl tam balanc mezi gramatikou a konverzací a to mi vyhovovalo. Určitě pokračuju dál!

Filip Strach Freelancer

Nezajímala mě tolik...

Nezajímala mě tolik gramatika (tu jakž takž zvládám) ale hlavně konverzace. Podle toho taky vypadaly hodiny. Mohu s radostí doporučit!

Marcela Chvojková Focení / Design

Měla jsem 2 měsíce před...

Měla jsem 2 měsíce před odcestováním do Kanady. Moje angličtina nebyla špatná, ale styděla jsem se mluvit. Rozuměla jsem téměř všemu, ale něco ze sebe vymáčknout byl oříšek. Zvolila jsem variantu kurzu s rodilým mluvčím a dodalo mi to sebevědomí, které jsem k odcestování potřebovala.

Lenka Floriánová Studentka

Už jsem vystřídala v...

Už jsem vystřídala v JustEnglish 3 lektory a asi je těžké říct, který byl lepší. Každý učí v něčem trochu jinak a to mě na tom baví! Pokračuju dál!

Markéta Lechová Human resources assistant

Dávám 8/10. Bod dolů za to...

Dávám 8/10. Bod dolů za to že mě Dan vyměnil a dal mě jinému lektorovi, abych se prý posouval. Další bod dolů, že ten další lektor to udělal taky :D Nee, tenhle koncept je fakt super! To střídání lektorů je fajn změna, za 4 měsíce jsem už měl lekce s rodilým a to byl i ten cíl!

Luboš Kříž Specialista na kontrolu kvality

Děkuji za skvělé kurzy,...

Děkuji za skvělé kurzy, které jsem u Vás absolvovala. Domluva s lektory byla velmi fexibilní - bylo možné domluvit si termín podle potřeby (např. i později večer), mohla jsem si vybrat česky mluvícího lektora i rodilého mluvčího a domluvit se s nimi průběh lekce přesně podle svých potřeb. Oba lektoři, které jsem měla, byli výborní a navíc mě dokázali i psychicky podporovat :-) Díky tomu se mi podařilo zvládnout jednu náročnou pracovní záležitost v angličtině a konečně jsem se zbavila hrůzy z komunikace v cizím jazyce :-) Ještě bych chtěla dodat, že momentálně absolvuje kurz němčiny můj syn a i on je velmi spokojený.

Klára Mezihoráková HR Administrativa

"Nejvíc mně vyhovuje časová...

"Nejvíc mně vyhovuje časová flexibilita lektorů. Domlouvání termínu týden předem je přesně to, co potřebuji!"

Tereze Veselá Asistentka vedení

Potřeboval jsem se...

Potřeboval jsem se rozmluvit a ukázat manželce že není sama, kdo si dokáže na dovolený objednat pití. Tohle už zvládnu bez problémů, ale furt je na čem pracovat.

Michael Zima Realitní makléř

Odkoupila nás zahraniční...

Odkoupila nás zahraniční firma a meeting v angličtině jsou každý týden. Honza mě ale na všechno skvěle připraví a projdeme si vždy to, co potřebuju. Do 2 měsíců bych chtěl začít s rodilým mluvčím.

Tomáš Rožánek Systems analyst

Absolvoval jsem intenzivní...

Absolvoval jsem intenzivní kurz s rodilým mluvčím Gregorym. Byl jsem absolutně spokojen s vedením hodin a přípravou materiálu od lektora. Kurz mi pomohl rozmluvit se po delší pauze s angličtinou. Mohu vřele doporučit. Danny

Danny Cellar Zakladetel: Tojevono Urban Apparel merch

Skurzem jsem byla velice...

Skurzem jsem byla velice spokojená. Na první hodině jsem byla trochu ve stresu a bála se, co se po mně bude chtít, ale každá hodina byla velice individuální a zaměřená přesně na to, co jsem zrovna potřebovala. Ze všeho nejvíce mi vyhovovala časová flexibilita lektora a jeho přístup k výuce. Mohla jsem se zeptat kdykoliv na cokoliv a vždy mi to bylo skvěle vysvětleno. Nikdy to nebylo něco, na co bych se netěšila.

Kristýna Kohoutová

Že se někdy budu učit z...

Že se někdy budu učit z auta mě nenapadlo. Ale na dotaz jestli bychom si někdy mohli dát lekci z auta mi zatím každý lektor vyhověl. Ušetřilo mi to spoustu času! Takže VELKÉ díky za přizpůsobivost!

Kamil Matoušek Poradce

Kurz s pani Jitkou bol fakt...

Kurz s pani Jitkou bol fakt super, prvýkrát som sa fakt tešila na každú angličtinu, konečne sa už menej bojím rozprávať anglicky, zacala som ju intenzívnejšie využívať aj v práci, čo by som predtým vôbec nebola schopná a vyvolalo by to vo mne veľký stres. Takze moc ďakujem a veľmi odporúčam, jedine čo ľutujem, že som nezacala skôr, keďže vás uz sledujem dlhšiu dobu. Rada by som vyzdvihla prispôsobivosť klientovi. Naozaj sa dá ľudsky, priateľsky dohodnúť na čase, takze ten cas nie je striktne daný.

Eva Dihn Thi Studentka vysoké školy

Honza mě skvěle připravil...

Honza mě skvěle připravil na pohovory. Dokázal mě rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.Honza mě skvěle připravil na pohovory. Respektive mě dokázal rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.

Veronika Hilšová Daňová účetní

Kurz byl fajn, odpovídal...

Kurz byl fajn, odpovídal mým požadavkům. Lektorka byla moc milá, ochotná povídat si na jakékoliv téma. Nebyl problém se s ní domluvit na čase lekcí. Oceňuji otevřenost lektorky, nebylo třeba se bát říct nějakou chybu.

Amélie Magdáléna Mlčochová

Byla jsem hrozně nervózní a...

Byla jsem hrozně nervózní a myslela si, že nedokážu mluvit. S Danem jsme první hodinu celou “prokecali“ a já byla překvapená, že to vlastně jde. Děkuju moc a rozhodně pokračuju dál!

Klára Doležalová Gastronomie & Hotelnictví

Jazykovka, která vás nadchne

Co nás odlišuje? Je toho spousta, vybrali jsme ale 2 hlavní věci!

Zaprvé, náš přístup!

Dbáme na to, aby v našem týmu byli pouze lidi, kteří jsou pozitivně naladění, mají touhu zlepšit svět a výuka je zkrátka baví. Proto se u nás nesetkáte s nikým, kdo by vedl výuku za pomoci učebnic jako učitelka matiky na střední.

Zadruhé, neučíme blbosti ani učebnicové tabulky!

Předbudoucí čas je zajímavá věc, ale než si v hlavě poskládáte větu a řeknete jí, tak si člověk může dojít na záchod a zpátky. Jde nám tedy hlavně o to, abyste dokázali používat angličtinu v běžných situacích a 10 minut se na to nepřipravovali.

Proč si vybrat právě JustEnglish