Pro začátečníky

Jak se naučit anglicky - Tipy pro začátečníky!

Angličtina je jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě a není divu, že se ji mnoho lidí chce naučit. Ať už se chcete naučit anglicky z osobních nebo profesních důvodů, je spousta způsobů, jak si jazyk osvojit. V tomto článku se budeme zabývat některými z nejúčinnějších způsobů, jak se rychle naučit anglicky a dosáhnout pokroku.


Jak se naučit anglicky - Tipy pro začátečníky!

Pojďme tedy na to. Tenhle článek bude rozdělen na 4 hlavní části:

• 1. Slovní zásoba - Alfa a omega všeho
• 2. Čtěte víc a nepřepalte start!
• 3. Poslouchejte co se dá a sledujte co se dá!  
• 4. Pokud chcete všechno urychlit 


1. Slovní zásoba - Alfa a Omega všeho

Pokud budete znát všechnu anglickou gramatiku světa, ale ani jedno slovíčko, moc se nedomluvíte. Pokud ale budete znát všechny anglická slovíčka a žádnou gramatiku, domluvíte se všude! Sice budete znít trochu zvláštně, ale domluvíte se!  

Prvním krokem je tedy vybudování slovní zásoby. Začněte s jednoduchými slovy a frázemi a procvičujte je každý den. Naučte se každý den alespoň 5 slovíček. Slovní zásobu si tak rozšíříte za měsíc o téměř 150 nových slov a s tím už se dá pracovat. Jestli nevíte, kde slovíčka hledat a jaké byste se měli začít učit, tak tady je jeden tip, který vás posune hodně kupředu. "Naučte se základní anglická slovesa a to v obou tvarech - Jak přítomném tvaru tak v tom minulém. Téměř každá věta obsahuje sloveso, takže bez takových základů se nepohnete". 

A kde si slovíčka opakovat? Za mě můžu rozhodně doporučit aplikaci na učení slovíček Englishme. Používáme jí u všech našich kurzů a způsob jakým si slovíčka můžete opakovat je opravdu skvělý. Máte tam dokonec 7 dní zdarma, takže si to můžete vyzkoušet a zjistit, jestli je to pro vás to pravé. 

2. Čtěte víc a nepřepalte start! 

Čtení je důležitou součástí výuky angličtiny a dokáže výrazně zlepšit vaše jazykové dovednosti. Pro mnoho studentů je však obtížné začít číst knížky v angličtině, protože nemají dostatečnou slovní zásobu na to, aby všemu rozuměli. To potom vede akorát k tomu, že knížku zavřete před první kapitolou a už se k ní nevrátíte. Budete demotivováni, že ten pokrok opět nepřišel a sen perfektní angličtiny se opět rozplynul. Proto na to jděte tentorát jinak!

Chcete-li se v angličtině zlepšit, začněte číst co nejdříve. Je ale důležité si vybrat materiály, které jsou vhodné pro vaši úroveň! Pokud s angličtinou začínáte a koupíte si první díl Harryho Pottera, tak se z toho zblázníte. Mluvím z vlastní zkušenosti... Moje první anglická knížka byla Robinson Crusoe. Z nákupu mé první cizojazyčné knížky jsem byl nadšen a nemohl jsem se dočkat, až se do ní pustím. Pak jsem začal číst předmluvu a zjistil jsem, že na jedné stránce je souvětí na 6 řádků a že je tam použita snad všechna anglická gramatika a já vlastně vůbec nevím, co čtu.  Dal jsem tomu tedy další 3 pokusy, než jsem knížku hodil na poličku a už se k ní nevrátit.  


Může pro vás být tedy daleko lepší začít s jednoduchými texty, jako jsou krátké anglické články pro začátečníky nebo zjednodušené knihy, které mají pár stránek. Já jsem začínal na anglických knížkách, které měli přibližně 20-30 stránek. Jakmile jsem s jednou knížkou skončil, začal jsem s další a postupně se propracujte ke složitějším knihám. Touhle strategií jsem sám přečetl 12 anglických knížek za 3 měsíce a cítil jsem o poznání větší pokrok, než u předmluvy pana Crusoa. 

Skvělé nakladatelství je Penguin Readers,  kde můžete najít i 30 stránkové knížky pro Začátečníky. Postačí vám znalost pouze 200 anglických slov, abyste si knížku dokázali přečíst. Knížky můžete pořídit například v Knihách Dobrovský a nebo Luxoru. A pozor, nejde o žádné dětské knihy. Můžete si napříkad přečíst zjednodušenou biografii Elona Muska a nebo třeba Malého Prince.  

Jedním z užitečných tipů pro zlepšení vašich čtenářských dovedností je číst pro potěšení. Zní to trochu jako klišé, ale opravdu si hledejte knihy nebo články o tématech, která vás zajímají, a snažte si to čtení trochu užít. I s tím překládáním to nemusíte tak přehánět. Nemusíte si překládat hned každé slovo, kterému nebudete rozumět. Pokud pochopíte context věty, jednoduše si slovo kterému nebudete rozumět podtrhněte a přeložte si ho až dočtete kapitolu. Jestli vám ale věta smysl nedává, přeložte si ho hned. 

3. Poslouchejte co se dá a sledujte co se dá!

Sledování seriálů a poslouchání hudby v angličtině je zábavný a efektivní způsob, jak si můžete zlepšit své jazykové dovednosti. Především tedy porozumění, aby se vám nestalo, že budete znát už spoustu slovíček a frází, ale když na vás někdo bude mluvit, tak tam ty slovíčka stejně neuslyšíte.  Na tuhle část tedy nezapomínejte, protože tu angličtinu musíte někde naposlouchat a díky internetu to jde v dnešní době poměrně snadno.  Může být ale těžké něco ze začátku vybrat.  Zde je tedy několik dalších tipů, které vám pomohou začít: 

- Vyberte si seriál nebo skladbu, která vás zajímá! Pokud vás seriál, který se vybere nebude zajímat, bude obtížné se na něj koukat. Začněte tedy výběrem pořadu nebo skladby, kterou rádi posloucháte nebo sledujete.  

- Začnetě se seriálem od BBC. Pro začátečníky vytvořilo BBC skvělý anglický seriál Extra English který můžete najít snadno na YouTube. Pro někoho kdo má slovní zásobu kolem 100 slovíček je to ideální volba. 

A o čem seriál vlastně je?

“Dvě děvčata, Bridget a Annie, bydlí v jednom z londýnských bytů. Naproti nim sídlí jejich kamarád Nick. Vše se změní, když k nim přijede na návštěvu mladý argentinský boháč Hector, který neumí anglicky říct vůbec nic, ale v Londýně se mu líbí a tak se nastěhuje k Nickovi a jeho nový život v Anglii začíná.
 

Já ten seriál viděl celý a budu se opět opakovat, ale nepřepalte start stejně jako u knížek. Když si pustíte "Přátelé" nebo "Teorii velkého třesku", tak z toho budete nadšeni, ale jak hodně tomu budete rozumět? Začněte tedy s nečím lehčím a dopracujte se k vašim oblíbeným seriálům. 

4. POKUD CHCETE VŠECHNO URYCHLIT

Zvažte možnost doučování. Když budete vedeni někým, kdo přesně ví co vám pomůže a kde byste přesně měli začít, celá ta věc osvojení si jazyka se urychlí. Sám jsem před vycestováním do Austrálie bral online lekce, které mi pomohly se rozmluvit a zároveň si ukotvit nějaké věci, kterým jsem nerozuměl. 

Vždycky jsem se bál, že si něco špatně přeložím nebo řeknu nějakou blbost a budu si připadat hloupě. Ale poté, co jsem začal s individuálními lekcemi, tak se mi učení začalo zdát mnohem snazší. Hlavně jsem také začínal zjišťovat, že udělat chybu je lidské a nemusím se za to stydět. To mi hodně pomohlo při vycestování, protože jsem se již tolik nestyděl a bylo mi jedno, jestli udělám chybu nebo ne. 

Takže pokud hledáte zkratku, tak tohle je ona!  

5. Diskutujme! 

Napište do komentáře co pomohlo/pomáhá vám. Jakým stylem se učíte? Na co jste v začátních koukali? Každému vyhovuje něco jiného a nějaké rady a tipy na víc se vždycky hodí :) 

Teď už mi nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí s učením!  A ať už se rozhodnete jít formou samostudia a nebo vedeným kurzem s lektorem, tak nezapomeňte, že trpělivost je to nejdůležitější! 

Za Just English
Dan
Související články

S Just English pracuji na...

S Just English pracuji na své angličtině už skoro rok a jako největší plus vidím možnost individuálního zaměření se na témata, která mně zajímají a nastavení nejen počtu hodin a termínů, ale taky úrovně jazyka dle mých potřeb. Celá výuka probíhá online a je pro mně velkou časovou úsporou. Za tu dobu jsem rozhodně zlepšila svoje komunikační dovednosti tak, abych bez obtíží zvládala běžné situace, se kterými se setkávám při mých častých soukromých i pracovních cestách do zahraničí.

Marie Chadimová - MUDr Marie Chadimová

Marie Chadimová MUDr Marie Chadimová

Překvapil mě profesionální...

Překvapil mě profesionální a zároveň přátelsky přístup lektorů - kteří mi vždy věděli poradit a donutili mě mluvit. Teď mám spiš větší potíž složit českou větu než anglickou - díky Justenglish se mi zlepšila angličtina ale i přemýšlení v anglickým jazyku. Za mě super služba !:-)

Václav Marada - Osobní trenér

Václav Marada Osobní trenér

Proč právě Justenglish ?...

Proč právě Justenglish ? Přihlásila jsem se tehdy na soukromé lekce k Danovi protože se mi líbila jeho výuka a to jak věci vysvětluje.Taky jsem si hrozně myslela že umím skvěle anglicky. No... neuměla jsem.? Hrozně mě bavilo, že jsme každou lekci probírali něco jiného i to, že lektor vždy vyšel časově vstříc. Stejně tak druhá lektorka Jitka. Byla hrozně milá a vše perfektně vysvětlila. Hrozně moc mi to pomohlo…opravdu s Vámi probírají to co zrovna potřebujete. A v budoucnu chci určitě pokračovat a Všem to doporučuji.

Kristýna Menšíková - Innovative sensor technology

Kristýna Menšíková Innovative sensor technology

Eliška Junková HR Manager

“Maan whasup“ – asi takhle...

“Maan whasup“ – asi takhle začínala každá hodina :D Každou hodinu jsme s Lukášem kecali o něčem jiném a mně ani nepřišlo, že se učím. Za mě super!

Lubos zach UX/UI designer

Kurzy jen a jen doporučuji....

Kurzy jen a jen doporučuji. Větší část roku nyní pobýváme v zahraničí a byla jsem docela ztracená, potřebovala jsem mluvit. Dan se mě ujal a hravou formou jsem konverzovala. Časový posun a větší vzdálenost není překážka. Můžete se učit odkudkoliv!!!

Radka Nováková - Podnikatelka v IT

Radka Nováková Podnikatelka v IT

Na první hodině jsem byl...

Na první hodině jsem byl tak nervózní, že ze mě nevypadly ani 3 slova. Po 2 letech už se na hodiny těším jako na pokec s kamarádem, kde probereme vše od holek až po politiku. Že jsem se k tomu naučil výborně mluvit už mi přijde jen jako příjemný bonus :)

Martin Beran SW Test Engineer

Všem moc doporučuji...

Všem moc doporučuji jazykovou školu Just English. Zatím jsem zde absolvovala dva kurzy s českými lektory. Každá hodina byla vedena v přátelské atmosféře, dobře připravená, a rychle utíkala. Nejvíce oceňuji individuální přístup, dobrou komunikaci a možnost si plánovat hodiny podle potřeb. Nyní se těším na další kurz s rodilým mluvčím.

Kateřina Hamrová - Self employed HR

Kateřina Hamrová Self employed HR

V práci mi oznámili, že...

V práci mi oznámili, že jedu za měsíc do Německa, zastupovat naší firmu... Objednala jsem si kurz s rodilým mluvčím, že mě to alespoň lépe připraví. A fakt že jo! Do Německa jedu v pátek. Furt jsem hodně nervózní, ale už ne kvůli angličtině

Jana Hulcová Market research analyst

Kurz s Gregem byl zážitek,...

Kurz s Gregem byl zážitek, který si ráda zopakuju! Měla jsem strach, jestli mu budu rozumět, ale na první hodině se ukázalo, že mluví i trochu česky a jeho oblíbené slovo jsou “špekáčky“ :D

Linda Svobodová HR manažer

Poslední šance! Tohle jsem...

Poslední šance! Tohle jsem řekla při první hodině. “Tohle je poslední šance co tomu dávám“. A z poslední šance bylo 8 měsíců pravidelných lekcí a callů, které jsem si bez pochyb užila!

Lucie Ptáčková - Design & Interiér

Lucie Ptáčková Design & Interiér

10/10 za přizpůsobivost!...

10/10 za přizpůsobivost! Každý týden mám program jiný a lektoři mi vždy vyšli vstříc!

Adam Kučera Obchodní zástupce

Poptávali jsme rodilého...

Poptávali jsme rodilého mluvčího a Grega si nemůžeme vynachválit. Ze začátku jsme se trochu obávali britského přízvuku, protože se nakláníme spíše k tomu americkému, ale ukázalo se, že to byla správná volba. Prozatím má každý z týmu hodinu týdně, ale už teď plánujeme přidávat!

Vojtěch Král - Decathlon – Smíchov

Vojtěch Král Decathlon – Smíchov

Vybral jsem si jejich...

Vybral jsem si jejich intenzivní měsíční kurz s Angličanem Gregem a už během týdne jsem díky intenzitě kurzu začal daleko více přemýšlet v angličtině. Greg odstranil překážky, které mi bránily v rychlém vyjadřování, postupně zrychlil konverzaci, naučil mě spoustu slov i frází a hlavně jsem díky tomuto kurzu přestal mít strach z angličtiny. Po intenzivním kurzu jsem s Gregem pokračoval ještě několik měsíců a myslím, že brzy si s ním zaplatím další lekce. Doporučují vřelé všem.

Pavel Szabo - Full-Stack Developer

Pavel Szabo Full-Stack Developer

Každá hodina byla parádní....

Každá hodina byla parádní. Byl tam balanc mezi gramatikou a konverzací a to mi vyhovovalo. Určitě pokračuju dál!

Filip Strach Freelancer

Nezajímala mě tolik...

Nezajímala mě tolik gramatika (tu jakž takž zvládám) ale hlavně konverzace. Podle toho taky vypadaly hodiny. Mohu s radostí doporučit!

Marcela Chvojková Focení / Design

Měla jsem 2 měsíce před...

Měla jsem 2 měsíce před odcestováním do Kanady. Moje angličtina nebyla špatná, ale styděla jsem se mluvit. Rozuměla jsem téměř všemu, ale něco ze sebe vymáčknout byl oříšek. Zvolila jsem variantu kurzu s rodilým mluvčím a dodalo mi to sebevědomí, které jsem k odcestování potřebovala.

Lenka Floriánová Studentka

Už jsem vystřídala v...

Už jsem vystřídala v JustEnglish 3 lektory a asi je těžké říct, který byl lepší. Každý učí v něčem trochu jinak a to mě na tom baví! Pokračuju dál!

Markéta Lechová Human resources assistant

Dávám 8/10. Bod dolů za to...

Dávám 8/10. Bod dolů za to že mě Dan vyměnil a dal mě jinému lektorovi, abych se prý posouval. Další bod dolů, že ten další lektor to udělal taky :D Nee, tenhle koncept je fakt super! To střídání lektorů je fajn změna, za 4 měsíce jsem už měl lekce s rodilým a to byl i ten cíl!

Luboš Kříž Specialista na kontrolu kvality

Děkuji za skvělé kurzy,...

Děkuji za skvělé kurzy, které jsem u Vás absolvovala. Domluva s lektory byla velmi fexibilní - bylo možné domluvit si termín podle potřeby (např. i později večer), mohla jsem si vybrat česky mluvícího lektora i rodilého mluvčího a domluvit se s nimi průběh lekce přesně podle svých potřeb. Oba lektoři, které jsem měla, byli výborní a navíc mě dokázali i psychicky podporovat :-) Díky tomu se mi podařilo zvládnout jednu náročnou pracovní záležitost v angličtině a konečně jsem se zbavila hrůzy z komunikace v cizím jazyce :-) Ještě bych chtěla dodat, že momentálně absolvuje kurz němčiny můj syn a i on je velmi spokojený.

Klára Mezihoráková HR Administrativa

"Nejvíc mně vyhovuje časová...

"Nejvíc mně vyhovuje časová flexibilita lektorů. Domlouvání termínu týden předem je přesně to, co potřebuji!"

Tereze Veselá Asistentka vedení

Potřeboval jsem se...

Potřeboval jsem se rozmluvit a ukázat manželce že není sama, kdo si dokáže na dovolený objednat pití. Tohle už zvládnu bez problémů, ale furt je na čem pracovat.

Michael Zima Realitní makléř

Odkoupila nás zahraniční...

Odkoupila nás zahraniční firma a meeting v angličtině jsou každý týden. Honza mě ale na všechno skvěle připraví a projdeme si vždy to, co potřebuju. Do 2 měsíců bych chtěl začít s rodilým mluvčím.

Tomáš Rožánek Systems analyst

Absolvoval jsem intenzivní...

Absolvoval jsem intenzivní kurz s rodilým mluvčím Gregorym. Byl jsem absolutně spokojen s vedením hodin a přípravou materiálu od lektora. Kurz mi pomohl rozmluvit se po delší pauze s angličtinou. Mohu vřele doporučit. Danny

Danny Cellar Zakladetel: Tojevono Urban Apparel merch

Skurzem jsem byla velice...

Skurzem jsem byla velice spokojená. Na první hodině jsem byla trochu ve stresu a bála se, co se po mně bude chtít, ale každá hodina byla velice individuální a zaměřená přesně na to, co jsem zrovna potřebovala. Ze všeho nejvíce mi vyhovovala časová flexibilita lektora a jeho přístup k výuce. Mohla jsem se zeptat kdykoliv na cokoliv a vždy mi to bylo skvěle vysvětleno. Nikdy to nebylo něco, na co bych se netěšila.

Kristýna Kohoutová

Že se někdy budu učit z...

Že se někdy budu učit z auta mě nenapadlo. Ale na dotaz jestli bychom si někdy mohli dát lekci z auta mi zatím každý lektor vyhověl. Ušetřilo mi to spoustu času! Takže VELKÉ díky za přizpůsobivost!

Kamil Matoušek Poradce

Kurz s pani Jitkou bol fakt...

Kurz s pani Jitkou bol fakt super, prvýkrát som sa fakt tešila na každú angličtinu, konečne sa už menej bojím rozprávať anglicky, zacala som ju intenzívnejšie využívať aj v práci, čo by som predtým vôbec nebola schopná a vyvolalo by to vo mne veľký stres. Takze moc ďakujem a veľmi odporúčam, jedine čo ľutujem, že som nezacala skôr, keďže vás uz sledujem dlhšiu dobu. Rada by som vyzdvihla prispôsobivosť klientovi. Naozaj sa dá ľudsky, priateľsky dohodnúť na čase, takze ten cas nie je striktne daný.

Eva Dihn Thi Studentka vysoké školy

Honza mě skvěle připravil...

Honza mě skvěle připravil na pohovory. Dokázal mě rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.Honza mě skvěle připravil na pohovory. Respektive mě dokázal rozmluvit a pak už bylo všechno snazší.

Veronika Hilšová Daňová účetní

Kurz byl fajn, odpovídal...

Kurz byl fajn, odpovídal mým požadavkům. Lektorka byla moc milá, ochotná povídat si na jakékoliv téma. Nebyl problém se s ní domluvit na čase lekcí. Oceňuji otevřenost lektorky, nebylo třeba se bát říct nějakou chybu.

Amélie Magdáléna Mlčochová

Byla jsem hrozně nervózní a...

Byla jsem hrozně nervózní a myslela si, že nedokážu mluvit. S Danem jsme první hodinu celou “prokecali“ a já byla překvapená, že to vlastně jde. Děkuju moc a rozhodně pokračuju dál!

Klára Doležalová Gastronomie & Hotelnictví

Jazykovka, která vás nadchne

Co nás odlišuje? Je toho spousta, vybrali jsme ale 2 hlavní věci!

Zaprvé, náš přístup!

Dbáme na to, aby v našem týmu byli pouze lidi, kteří jsou pozitivně naladění, mají touhu zlepšit svět a výuka je zkrátka baví. Proto se u nás nesetkáte s nikým, kdo by vedl výuku za pomoci učebnic jako učitelka matiky na střední.

Zadruhé, neučíme blbosti ani učebnicové tabulky!

Předbudoucí čas je zajímavá věc, ale než si v hlavě poskládáte větu a řeknete jí, tak si člověk může dojít na záchod a zpátky. Jde nám tedy hlavně o to, abyste dokázali používat angličtinu v běžných situacích a 10 minut se na to nepřipravovali.

Proč si vybrat právě JustEnglish